Sosyal yardım alan kadınlarda sosyal desteğin stresle baş etme süreçlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social support on the processes of coping with stress in women receiving social assistance
- Tez No: 862459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖKSÜZ POPLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadınların işgücü piyasasındaki konumu, sosyal güvenliğin tasarımı ve kadınların aile içindeki rolleri, kadınların yoksulluğa karşı korunmasız kalmasına katkıda bulunmaktadır. Kadınların yoksulluğu, toplumsal yaşam içerisindeki ve hanelerinde kaynaklara erişmek konusunda sınırlılık yaşadığı, temel ihtiyaçlarını gerektiği gibi karşılayamadığı bir durumdur. Bu açıdan kadınların yoksulluğu önemli bir sorundur. Bu ev idaresi, günlük yaşam sorumlulukları ve geçim derdi durumu, yoksulluk içerisinde bulunan kadınların stres yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Stres durumunun ekonomik koşullar ile yakından ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle stresle başa çıkma yöntemleri, stresi azaltıcı yollar ve tedbirler, yoksul kadınlar açısından büyük bir önem taşıyabilecektir. Bu araştırmada sosyal yardım almakta olan yoksul durumda bulunan kadınlar bağlamında algılanan sosyal destek ve stresle baş etme konularına odaklanılmıştır. Bu çerçevede sosyal yardım alan kadınlarda algılanan sosyal desteğin stresle baş etme süreçleri ile olan ilişkisinin istatistiksel olarak çeşitli yönleriyle incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kadınların çeşitli sosyo-demografik özelliklerinin bu değişkenler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaç edinilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, kesitsel nitelikte bir nicel araştırma kapsamında, anket formları yoluyla İstanbul Şişli Belediyesinden sosyal yardım alan 340 kadın katılımcıdan elde edilen yanıtlar, araştırmanın verilerini oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, yardım alan yoksul kadınlar bağlamında stresle baş etme stratejilerinin algılanan sosyal destek düzeyleri ile önemli bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Analiz sonuçları, algılanan sosyal desteğin stresle baş etmede önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu konuda özellikle aileden alınan sosyal desteğin önemli olduğu sonucuna erişilmiştir. Dolayısıyla arkadaşlardan, özel bir kişiden ve özellikle de aileden sosyal destek sağlamanın, yoksul kadınlar bağlamında stresle başa çıkmada etkili başa çıkma stratejisi olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The position of women in the labor market, the design of social security, and women's roles within the family all contribute to women's vulnerability to poverty. Women's poverty is a situation in which they face limitations in accessing resources within society and their households, and they cannot meet their basic needs adequately. In this regard, women's poverty is a significant issue. Managing household affairs, daily life responsibilities, and economic concerns can lead impoverished women to experience stress. It is acknowledged that stress is closely related to economic conditions. Therefore, coping strategies, stress reduction methods, and precautions can be of great importance for impoverished women. This research focuses on the perceived social support and coping with stress among women in impoverished conditions who are recipients of social assistance. Within this framework, the aim is to statistically examine various aspects of the relationship between perceived social support and stress coping processes in women receiving social assistance. Additionally, the study seeks to investigate whether women's various socio-demographic characteristics significantly differ in terms of these variables. In pursuit of these objectives, within the scope of a cross-sectional quantitative research design, responses obtained from 340 female participants receiving social assistance from Istanbul Şişli Municipality through survey forms constitute the data for the study. The collected data were analyzed using the SPSS statistical package program. The results obtained in the research indicate a significant relationship between stress coping strategies and perceived social support levels among impoverished women receiving assistance. The analysis results demonstrate the importance of perceived social support in coping with stress. Specifically, it is found that social support from family members is particularly significant. Therefore, obtaining social support from friends, a significant other, and especially from family members can be an effective coping strategy for impoverished women.