Unutulma hakkı
Right to be forgotten
  1. Tez No: 431387
  2. Yazar: CAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bilişim Çağı ile insan hayatına birçok yeni teknoloji girmiştir. Bu teknolojilerden bir tanesi olan İnternet, insanların hayatını ciddi ölçüde kolaylaştırmaktadır. Fakat, İnternet'in yaygınlaşmasının beraberinde bazı sorunları da getirdiği iddia edilmektedir. Gerçekten, İnternet'in özel hayatın gizliliğini ve kişisel verilerin korunmasını zorlaştırdığı sıkça öne sürülmektedir. İnternet'in gelişmesi, kullanıcısı sayısının artması, akıllı cep telefonlarının, tabletlerin ve sosyal medyanın ortaya çıkısı, özel hayatın gizliliğini ve kişisel verilerin korunmasını daha zor hale getirdiği dile getirilmektedir. Bu durum ciddi sorunlara yol açtığı düşünüldüğünden, veri öznelerinin haklarının etkin şekilde korunabilmesi için tartışmalar başlatılmıştır. Bu tez çalışması, Bilişim Çağı'nda veri öznelerinin haklarının korunabilmesi için öne sürülen çözümlerden birisi olan“unutulma hakkına”ilişkindir. Çalışmada: Unutulma hakkını doğuran koşullar, hakkın farklı coğrafyalardaki ortaya çıkış hikâyeleri ve uygulama şekli açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, unutulma hakkının başvuru ve değerlendirme süreci de irdelenmiştir. Son olarak, unutulma hakkına getirilen eleştirilere, eleştirilerin cevaplarına ve alternatif çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the age of information, a vast number of technologies emerged and shaped our lives. The Internet arguably the cornerstone of our tech savvy society today has brought great ease to our daily routines. However, this ease comes at a price, and that is the security of confidential and personal information. Thanks to rapid penetration of Internet, it is believed that protecting confidential data is more challenging than ever. This is especially true that, unlike a decade ago, The Internet now runs on multiple platforms. Hence said challenge led to a worry some state and started discussions. This study discusses one of the proposed solutions to address this challenge, and that is the right to be forgotten. We will examine background, application and expansion of the right to be forgotten in various countries. At last but not least, this study will address critics and alternatives of the right to be forgotten.