دور العبادة في تحقيق الصحة النفسية عند ابن قيم الجوزية
İbn Kayyım el-Cevzıyye'ye göre ibadetin ruh sağlığına ulaşmadaki rolü
  1. Tez No: 862473
  2. Yazar: USAMAH ALJIHADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DUGHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, ibadet ve ruh sağlığı kavramlarını ve bunların İmam İbn Kayyim el-Cevziyye ilişkisini ve ruh sağlığına veya İmam İbn Kayyim el-Cevziyye'nin iyi yaşam olarak adlandırdığı şeye ulaşmada ibadetin rolünü anlamaya çalışmaktadır. Bu araştırmada, İmam İbn Kayyim el-Cevziyye'nin tercümesi ve tanıtılması gereken alimler üzerinden tarihsel metot ve genel ilkelere ulaşmak için olguları gözlemleme ve veri toplama açısından tümevarım metodu kullanılmıştır. Araştırmanın önemi, barındırdığı birçok sorun ve zararlar sebebiyle hukuk bilimleri, psikolojik bilimler ve İslami eğitim alanına olan katkısıyla ve sonuçlarının bilimsel araştırmalar için açık ve faydalı olmasıyla vurgulanmaktadır. Daha sonra bu sonuçların uygulanması psikoloji ve eğitim bilimlerinde seçkin Müslüman alimlerden biri olan İbn Kayyim el-Cevziyye'nin bakış açısıyla ruh sağlığına ulaştıran yollardan birini anlaşılmasıyla İslam toplumunun bazı sorunlarına çözüm üretilmesine katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın önemli bulguları arasında İbn Kayyim el-Cezziye'nin zihinsel sağlığa ulaşma konusunda üç yaklaşımı tanımladığı yer almaktadır: yapıcı, önleyici ve tedavi edici yaklaşımlar. O, bu bağlamda ibadetin rolünü vurgulamaktadır, çünkü bu, içsel inancı güçlendirir, onu bozuk materyallerden ve istenmeyen özelliklerden temizler ve psikolojik bozuklukların tedavisine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the concept of worship and mental health and their interrelation in the perspective of Ibn Qayyim al-Jawziyyah, as well as the role of worship in achieving mental health, often referred to as a“good life.”The study uses a historical methodology through the biography of Imam Ibn Qayyim al-Jawziyyah and the individuals who need to be introduced, along with an inductive approach for observing phenomena and collecting data to reach the general principles. The significance of this research lies in its contribution to the fields of Sharia sciences, Islamic psychology and education through the prevalence of their issues and importances. The results are expected to be clear and beneficial for scientific research. Furthermore, applying these results will offer solutions to some of the problems of the Islamic society by understanding one of the pathways to mental health, which is worship from the perspective of Ibn Qayyim al-Jawziyyah. Among the key results of this study, Ibn Qayyim al-Jawziyyah identifies three approaches to achieving mental health: the constructive, preventive, and therapeutic approaches. He highlights the role of worship in this context, as it establishes faith in the soul, frees it of corrupt materials and reprehensible traits, and helps in treating psychological disorders.