Köpeklerde doğum zamanının belirlenmesinde vaginal sitoloji ve ultrasonografinin etkinliğinin ortaya konulması
Reveali̇ng the effectiveness of vaginal cytology and ultrasonography in the determination of the time of birth i̇n dogs
  1. Tez No: 862482
  2. Yazar: RABİA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Köpeklerde doğum zamanı tahmini vaginal sitolojiyle diöstrüsün birinci günü belirlenerek, ultrasonografiyle yapılan fetal ve ekstra fetal ölçümler ve rektal sıcaklıktaki düşüşle saptanabilmektedir. Sunulan çalışmanın amacı küçük ırk köpeklerde doğum zamanı tahmininde güvenilir öngörü yöntemlerini kullanarak bir değerlendirme yapmaktır. Bu amaçla çalışmada 4 farklı küçük ırktan 9 adet dişi köpek kullanıldı. Köpeklerin diöstrüs başlangıç zamanı vaginal sitolojiden yararlanılarak belirlendi. Son çiftleşme ve diöstrüsün başlama zaman aralığının 2-4 gün olduğu görüldü. Çalışmada kullanılan küçük ırk köpeklerin 2-6 arasında değişen sayıda yavru doğurdukları görüldü. Hayvanların gebelik sürelerinin 57-65 gün arasında değiştiği tespit edildi. Ultrasonografik ölçümlerle ICC, CRL, BP çap bulguları değerlendirildi. Ultrason muayenesinde ICC uzunluklarının 1.75-3,66 cm, genişliklerinin ise 1,25-2,5 cm arasında değiştiği tespit edildi. Fetüslerin CRL çapları ortalama 1,57 cm olarak ölçüldü. Aynı fetüslere ait BP çapının ortalamasının 0,63 cm olduğu saptandı. Çalışmada kullanılan hayvanların doğum zamanını öngörmek amacıyla ICC, CRL, BP çaplarına matematiksel modeller uygulandı. Diöstrüsün ilk günü üzerine 57 gün eklenerek bir doğum zamanı tahmini yapıldı. Gerçek gebelik süresi ve elde edilen tahmini gebelik süreleri arasında korelasyonlar değerlendirildi. Ultrasonografik ölçümler arası korelasyonlar önemsiz bulundu. Sonuca göre en güvenilir ölçüm gösteren modelin diöstrüsün ilk gününden yararlanarak doğum zamanı tahmini olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The estimated time of birth in dogs can be determined by vaginal cytology on the first day of diestrus, fetal and extra-fetal measurements by ultrasonography, and the decrease in rectal temperature. The aim of the presented study is to make an evaluation for this purpose by using the most reliable prediction methods in estimating the birth time of small breed dogs. For this purpose, 9 female dogs from 4 different small breeds were used in the study. The average weight of the dogs was determined to be 4,23 kg and the research was conducted on animals between the ages of 2-4. The onset of diestrus date of the dogs was determined using vaginal cytology. It was observed that the time interval between the last mating and the onset of diestrus was 2-4 days. It was observed that the small breed dogs used in the study gave birth to a varying number of puppies, ranging from 2 to 6. It was determined that the gestation periods of the animals varied between 57-65 days. ICC, CRL, BP diameter findings were evaluated with ultrasonographic measurements. During ultrasound examination, it was determined that ICC lengths varied between 1.75-3,66 cm and widths varied between 1.25-2.5 cm. The average CRL diameter of the fetuses was measured as 1.57 cm. The average BP diameter of the same fetuses was found to be 0.63 cm. In order to predict the birth time of the animals used in the study, mathematical models used today were applied to ICC, CRL, BP diameters. A birth time estimate was made by adding 57 days to the first day of diestrus. Correlations between the actual gestation period and the obtained estimated gestation periods were evaluated. Correlations between ultrasonographic measurements were found to be insignificant. According to the results, it was determined that the model with the most reliable measurement was the estimation of birth time using the first day of diestrus.