Uçak kazalarının meydana gelmesinde insan faktörü etkisinin incelenmesi
Examining the effect of human factors on the occurrence of aircraft accidents
  1. Tez No: 862491
  2. Yazar: HİLAL YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havacılık denildiğinde akla ilk gelen şey“uçmak”tır. Bu terimin kapsamında hava taşıtlarının tasarımı, üretimi, bakımı, kullanımı, operasyonu, bu işleri yapan kişilerin eğitimi ve bu alandaki endüstri gibi birçok faaliyet vardır. Hava yolu taşımacılığı günümüzde en çok tercih edilen ulaşım türlerinden birisidir. Bütün havacıların bildiği bir söz vardır:“Havacılıkta kurallar kanla yazılmıştır.”Uçak kazalarının meydana gelmesinin altında insan kaynaklı hatalar, mekanik hatalar ve arızalar, meteorolojik olaylar ve sabotaj gibi birçok sebep vardır. Bu sebepler içerisinde en çok etkiye sahip olan faktör insan kaynaklı hatalardır ve kazalardaki insan faktörü yüzde 70- 80 olarak tespit edilmiştir (Terzioğlu, 2007). İnsan kaynaklı uçak kazalarında pilotların etkisi oldukça büyüktür. Bununla beraber hava trafik kontrolörleri, uçuş hareket memurları, uçak yükleme uzmanları, bakım personeli gibi görevlerde çalışanların yaptığı bazı hataların da uçak kazalarına sebep verdiği görülmüştür. Bu çalışmada, uçak kazalarının meydana gelmesinde insan faktörü konusu incelenmiştir ve gerçekleşmiş uçak kazalarının psikolojik ve fizyolojik faktörlere dayanan sebeplerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to aviation, the first thing that comes to mind is“flying”. Within the scope of this term, there are many activities such as the design, production, maintenance, use, operation of aircraft, the training of people doing these jobs and the industry in this field. Air transportation is one of the most preferred modes of transportation today. There is a saying that all aviators know:“The rules in aviation are written in blood.”There are many reasons why aircraft accidents occur, such as human errors, mechanical errors and malfunctions, meteorological events and sabotage. The factor that has the most impact among these reasons is human errors, and the human factor in accidents has been determined to be 70-80 percent ((Terzioğlu, 2007). Pilots have a great impact on human-caused aircraft accidents. However, it has been observed that some mistakes made by employees such as air traffic controllers, flight dispatchers, aircraft loading experts, and maintenance personnel also cause aircraft accidents. In this study, the human factor in the occurrence of aircraft accidents was examined and the causes of aircraft accidents based on psychological and physiological factors were evaluated.