Farklı sıcaklıktaki serum fizyolojik irrigasyonunun sıçan femuru kırık modelinde kemik iyileşmesine etkileri
The effect of saline solution irrigation at different temperatures on bone healing in a rat femur fracture model
  1. Tez No: 862511
  2. Yazar: YİĞİT GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ADANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda; günlük pratikte en sık kullanılan yıkama solüsyonu olan serum fizyolojiği oda sıcaklığında, vücut fizyolojik sıcaklığında ve yüksek sıcaklıkta kullanarak kırık iyileşmesine etkilerini sıçan femuru açık kırık modelinde biyomekanik, radyolojik, histomorfometrik, histopatolojik ve immunohistokimyasal açılardan incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 10 haftalık ve ortalama ağırlıkları 380±25gr olan toplam 36 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan, 22 °C (kontrol), 37 °C ve 42 °C serum fizyolojik ile irrigasyon yapılan olarak üç gruba ayrıldı. Her sıçanın sağ femuruna açık kırık modeli oluşturularak kanal içi tespit sağlandı. Serum fizyolojik irrigasyonu, kırık hattına belirlenen sıcaklıkta ve eşit sürede uygulanarak, kırık kaynamasının 28. gününde tüm sıçanlar yüksek doz anestezi altında servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. Tüm deneklerin sağ femurları çıkarılarak mikro bilgisayarlı tomografi (mikro bt) ile kallus, kemik hacmi ve kemik mineral yoğunluğu (BMD) ölçümleri yapıldı. Sonra gruplar kendi içinde rastgele eşit sayıda ikiye ayrılarak bir gruba biyomekanik; diğer gruba ise histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. Numunelerde immunohistokimyasal tekniklerle BMP-4 (kemik morfojenik protein-4), BMP-7 (kemik morfojenik protein-7), CD34+, VEGF, TNF-α, OPG (Osteoprotegerin) ve RANKL işaretlemesi yapıldı. İstatistiksel analizlerde GraphPadInstat ver. 3.06 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate biomechanical, radiological, histomorphometric, histopathological, and immunohistochemical effect of saline solution at room temperature, body physiological temperature and high temperature , used the most commonly used for therapeutic irrigation in daily practice, on fracture healing in a rat femur open fracture model. Materials and Methods: In our animal experimental study, 36 Sprague-Dawley rats, 10 weeks old and with an average weight of 380±25 g, were randomly divided into three groups: 22°C (control), 37°C and 42°C with saline solution irrigation. Each rat's right femur was prepared to an open fracture model and intramedullary fixation was obtained. Saline irrigation was applied to the fracture line at the determined temperature and in equal time, and all rats were sacrificed with cervical dislocation under high dose anesthesia on the 28th day of fracture healing. The right femurs of all subjects were then removed, and micro computed tomography (micro CT) device was used to measure callus formation, bone volume, and bone mineral density (BMD). Subsequently, each group was randomly divided into two subgroups, with one group undergoing biomechanical testing and the other group undergoing histopathological, histomorphometric, and immunohistochemical examinations. Immunohistochemical staining for BMP4 (bone morphogenic protein-4), BMP7 (bone morphogenic protein-7), CD34+, VEGF, TNF-α, OPG (Osteoprotegerin) and RANKL was performed on the samples. GraphPadInstat ver. 3.06 program was used in statistical analyzes.