Sanat yoluyla matematik öğretiminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin matematik dersine ilişkin bilişsel ve duyuşsal özelliklerine yansımaları
Reflections of mathematics teaching through art on the cognitive and affective characteristics of primary school third grade students related to the mathematics lesson
  1. Tez No: 862512
  2. Yazar: MÜBERRA YOLAGİDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sanat Yoluyla Matematik Öğretiminin (SYMÖ) ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin matematik dersine ilişkin bilişsel ve duyuşsal özelliklerine yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde, Yozgat ilinde bir ilkokulda öğrenim gören 47 üçüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, matematik kaygı ölçeği, matematik tutum ölçeği, matematik dersine yönelik akademik başarı testi, yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem notları ve öğrenci ürünleri kullanılmıştır. Ölçekler ve başarı testi deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubu öğrencileri için Sanat Yoluyla Matematik Öğretimi, kontrol grubu öğrencileri için mevcut Matematik Dersi Öğretim Programı dikkate alınarak dersler yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda; sanat yoluyla matematik öğretiminin öğrencilerin matematik kaygılarının azalmasında ve matematik akademik başarılarının artmasında mevcut öğretim programı uygulamalarına göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Matematik tutumu açısından ise deney grubu lehine bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Sanat yoluyla matematik öğrenme sürecinin“bilişsel boyut”,“duyuşsal boyut”ve“sanatsal boyut”olmak üzere üç tema altında öğrenme sürecine yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to reveal the reflections of Teaching Mathematics Through Art (ATMT) on the cognitive and affective characteristics of third grade primary school students regarding the mathematics course. Mixed research method was used in the study. The research was conducted with 47 third grade students studying in a primary school in Yozgat, in the second semester of the 2022-2023 academic year. As data collection tools, mathematics anxiety scale, mathematics attitude scale, academic achievement test for mathematics course, semi-structured interview form, observation notes and student products were used. Scales and achievement test were applied to the students in the experimental and control groups as pre-test and post-test. Lessons were conducted by taking into account the Teaching Mathematics Through Art program for the experimental group students, and the current Mathematics Lesson Curriculum for the control group students. As a result of the research; It has been concluded that teaching mathematics through art is more effective in reducing students' mathematics anxiety and increasing their academic achievement in mathematics than current curriculum practices. It was concluded that there was no difference in favor of the experimental group in terms of mathematics attitude. It was concluded that the process of learning mathematics through art was reflected in the learning process under three themes:“cognitive dimension”,“affective dimension”and“artistic dimension”.