Jinekolojik operasyon olacak kadınların hastalık algısı ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the perception of disease and anxiety levels of women who will have gynecological surgery
  1. Tez No: 862563
  2. Yazar: BAŞAK GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu tezin amacı jinekolojik operasyon olacak kadınların preoperatif dönemde hastalık algıları ve anksiyete düzeylerini ve bunların arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma, jinekolojik operasyon olacak kadınların hastalık algısı ve anksiyete düzeylerini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni İzmir ili Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Onkoloji Ek Hizmet Binası jinekoloji servisinde yatan 175 jinekoloji hastasından oluşmuştur. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinen örneklem formülü ile bilinen evren sayısı üzerinden hesaplanmış ve en az 110 kadının araştırmaya katılması gerektiği belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Birey Tanıtım Formu, Hastalık Algısı Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerinin analizinde Social Package for Statistical Science 20.0 (SPSS 20.0) programından yararlanılmıştır. Karşılaştırmalar Student t Testi, tek yönlü varyans analizi ve Korelasyon analizleri ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 45.14±12.70, %37.30'u ilkokul mezunu, %69.10'u evli, %59.10'u çalışmıyor, %44.50'sinin geliri giderine denk, %92.70'i çekirdek aileye sahip olduğu belirlenmiştir. Kadınların %40'ı 3 ve üstü gebelik geçirmiş, %48.20'si 1-2 kez doğum yapmış, %50.90'ı jinekolojik hastalığa sahip, %68.20'i jinekolojik operasyon geçirmiş, %61.80'i menopoza girmemiş, %70.90'ı kronik hastalığa sahip değil ve %51.80'i jinekoloji dışı operasyon geçirmiştir. KHAÖ toplam puan ortalaması 104.39±19.32 bulunmuştur. KHÖ göre en yüksek puan alınan ilk üç faktör süre (17.15±3.87), kişisel kontrol (17.03±4.72) ve duygusal temsiller (16.22±5.84)'dir. BAÖ puan ortalamasının 13.62±12.30 olduğu, kadınların %39.1'inin anksiyetesi olmadığı; 29.1'inin hafif, %18.2'sinin orta, %13.6'sının şiddetli düzeyde anksiyete yaşadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to determine the disease perceptions and anxiety levels of women undergoing gynecological surgery in the preoperative period and the relationship between them. Method: This research was planned as a descriptive and relationship-seeking study to determine the disease perception and anxiety levels of women who will undergo gynecological surgery and the relationship between them. The population of the study consisted of 175 gynecology patients hospitalized in the gynecology service of Tepecik Training and Research Hospital Bornova Oncology Additional Service Building in Izmir. The sample of the research was calculated based on the known population number with the known population sample formula and it was determined that at least 110 women should participate in the research. The data of the study were collected using the Individual Information Form, Illness Perception Scale and Beck Anxiety Scale. Social Package for Statistical Science 20.0 (SPSS 20.0) program was used in the analysis of the data. Comparisons were made with Student's t Test, one-way analysis of variance and Correlation analyses. Results: The average age of the women participating in the study was 45.14±12.70, 37.30% were primary school graduates, 69.10% were married, 59.10% were unemployed, 44.50% had an income equal to their expenses, and 92.70% had a nuclear family. 40% of the women have had 3 or more pregnancies, 48.20% have given birth 1-2 times, 50.90% have a gynecological disease, 68.20% have had a gynecological operation, 61.80% have not entered menopause, 70.90% have chronic do not have the disease and 51.80% have undergone non-gynecological surgery. The mean CHAS total score was found to be 104.39±19.32. The first three factors with the highest scores according to STS are duration (17.15±3.87), personal control (17.03±4.72) and emotional representations (16.22±5.84). The mean BAI score was 13.62±12.30, and 39.1% of the women had no anxiety; It was determined that 29.1% of the patients experienced mild anxiety, 18.2% experienced moderate anxiety, and 13.6% experienced severe anxiety.