The carbon markets and their effects on climate justice
Karbon piyasaları ve iklim adaletine etkileri
- Tez No: 862587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Karbon piyasaları, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik en popüler iklim politikasıdır. Bunlar, iklim adaleti ve çevresel katkı yerine maliyet verimliliğine öncelik veren kâr temelli pazarlardır. Sistem içi bir çözüm olarak karbon piyasaları, neoliberal çevre politikalarının tüm sorunlarını ve çelişkilerini sunuyor. Bu tez, karbon piyasalarının iklim adaletine etkilerinin neler olduğunu sorgulamaktadır. Bu tez, karbon piyasalarının kâr odaklı neoliberal özellikleri nedeniyle iklim adaletsizliğini derinleştirdiğini ve artırdığını savunmaktadır. Sonuç olarak, uluslararası ve yerel iklim politikalarında eşit olmayan temsil, karbonun metalaşmış özelliği ve dengeleme mekanizmaları iklim adaletsizliğinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Karbon piyasalarının bu etkilerini analiz etmek ve açıklığa kavuşturmak için bu tez üç vakayı tartışmaktadır; Kaliforniya Emisyon Üst Sınırı ve Ticaret Programı, Çin'deki CDM projelerinin etkileri ve REDD+ projeleri. Bu üç vaka en çok uygulanan üç mekanizmaya örnektir: Emisyon Ticareti Sistemi, Temiz Kalkınma Mekanizması ve Gönüllü Karbon Mekanizması. Bu üç örnek, karbon piyasalarının nasıl ve neden iklim adaletsizliğini derinleştirdiğini ve artırdığını göstermektedir. Bu tez, piyasa odaklı çevre politikalarının limitlerini ve sorunlarını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The carbon markets are the most popular climate policy for reducing greenhouse gas emissions. They are the profit-based markets which prioritize cost-efficiency rather than climate justice, and environmental additionality. As an intra-system solution, the carbon markets present all the problems and contradictions of the neoliberal environmental policies. This thesis questions the effects of the carbon markets on climate justice. It argues that the carbon markets have been deepening and increasing climate injustice due to their profit-based neoliberal features. Subsequently, the unequal representation on the international and local climate politics, commodified characteristic of carbon and offsetting mechanisms contribute to increase climate injustice. To analyze and clarify those effects on the carbon markets, this thesis discusses three cases: California Cap and Trade Program, the impacts of the CDM projects in China, and REDD+ projects. Those three cases are the examples of the most applied three mechanisms: Emission Trading System, Clean Development Mechanism, and Voluntary Carbon Mechanism. Those three cases indicate how and why the carbon markets deepen and increase climate injustice. The thesis explores the limitations and problems of market-driven environmental policies.