A text-as-data analysis: Turkish bilateral investment treaties over time
Veri olarak metin analizi: Türkiye'nin ikili yatırım anlaşmalarının zaman içerisindeki değişimi
  1. Tez No: 862609
  2. Yazar: AİŞE GÜL AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTİL EMRAH ODER, ÖĞR. GÖR. KEREM GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türk İkili Yatırım Anlaşmaları (BIT) tasarımını ilk kez sistemli bir şekilde bilgisayarlı analiz yöntemleri kullanarak incelemektedir. Toplamda 3102 BIT metninden oluşan geniş bir veri seti kullanılarak, metinleri veri olarak kullanma yöntemleriyle anlaşmaların içeriği otomatik olarak haritalanmış ve antlaşmalar arasındaki ince farklar tespit edilmiştir. Bu sayede anlaşmaların zaman içindeki evrimini daha doğru öngörebilecek değişkenler ortaya konmuştur. Çalışmada, antlaşma hükümlerinin varlığını veya yokluğunu belirten ikili değerlendirme modeli benimsenmiş, bu model uluslararası hukukun pratik gerçeklikleriyle daha uyumlu bir hale gelmiştir. Bu detaylı metod, Türkiye'nin ikili yatırım antlaşmaları içeriğini ayrıntılı bir şekilde çizerek, yatırım antlaşması tasarımının küresel yatırım hukuku trendleri ve Türkiye'nin özel ekonomik ve hukuki gereksinimleri doğrultusunda nasıl geliştiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'yi küresel ikili yatırım antlaşmaları düzeninde seçici ve uyarlamaya açık bir oyuncu olarak sergilemektedir. Bu analiz, Türkiye'nin uluslararası yatırım anlaşmalarına yaklaşımını ve küresel yatırım rejimiyle etkileşimini değerlendirmek için bir referans noktası oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study presents the first systematic investigation into the design of Turkish Bilateral Investment Treaties (BITs) through the lens of computational analysis. By constructing an extensive dataset of 3102 BIT texts, the text-as-data methods employed allow for mapping BIT content automatically and capturing nuanced differences in treaty design, offering variables for more accurate predictions of treaty evolution. It adopts the binary evaluation model that highlights the presence or absence of treaty provisions, thereby aligning more closely with the operational realities of international law. This nuanced approach has enabled a detailed mapping of Turkey's BIT content, illuminating how its investment treaty design has evolved in accordance with both global investment law trends and the nation's specific economic and legal imperatives. The findings establish Turkey as a discerning participant within the global BIT framework, adept at conforming to international norms while innovatively adapting to regional developmental and policy necessities. This analysis provides a benchmark for Turkey's strategic approach to international investment agreements and its engagement with the global investment regime.