Dijital dönüşümlerin çevik liderlik davranışlarına etkilerinin analizi: İstanbul organize örneği
Analysis of the effects of digital transformations on agile leadership behaviors: The case of Istanbul organization
- Tez No: 862630
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin amacı dijital dönüşümler ile çevik liderlik davranışları arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Çalışmanın teorik kısmının hazırlanmasında ikincil kaynak taramaları için, makaleler, internet kaynakları, tezler ve kitaplardan yararlanılmıştır. Çalışmanın yöntem kısmında ise anket yapılarak elde edilen verilerin yararlanarak SPSS programı aracılığıyla“güvenirlik analizi”,“frekans analizi”,“anova analizi”ve“regresyon”analizleri yapılmıştır. Çalışmanın evreni, İstanbul Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetini sürdüren toplamı 573 işletmede çalışan toplam 6756 kişidir. Araştırmada kullanılan anketin ilk bölümünde demografik özellikler ile ilgili sorular, ikinci bölümünde“Dijital Dönüşüm Ölçeği”üçüncü bölümünde ise“Çevik Liderlik Ölçeği”ile ilgili sorulara yer verilmiştir. Bu çalışmada çevik liderlik tutumlarının, dijital dönüşüm uygulamalar arasındaki ilişkilerin analizi sonrasında: çevik liderlerin sonuç odaklılık tutumlarının, kişisel gelişimini ve iş verimliliğini; takım odaklılık tutumlarının, kariyer gelişimini ve iş verimliliğini; yetkinliklerinin, kişisel gelişimi ve kariyer gelişimini; esnekliklerinin, kariyer gelişimi, kişisel gelişimi ve iş verimliliğini; hızlılıklarının, kariyer gelişimini ve iş verimliliğini; değişim odaklı tutumlarının, iş verimliliğini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the relationship between digital transformation and agile leadership behaviors. In the preparation of the theoretical part of the study, articles, internet resources, theses and books were used for secondary source scans. On the other hand, in the method part,“reliability analysis”,“frequency analysis”,“anova analysis”and“regression”analyzes were performed through SPSS program by using the data obtained by questionnaire. The population of the study is a total of 6756 people working in 573 enterprises operating in Istanbul Beylikdüzü Organized Industrial Zone. In the first part of the questionnaire used in the research, questions about demographic characteristics, in the second part, questions about the“Digital Transformation Scale”and in the third part, questions about the“Agile Leadership Scale”were included. In this study, after analyzing the relationships between agile leadership attitudes and digital transformation: agile leaders' result-oriented attitudes affect personal development and work productivity; team-oriented attitudes affect career development and work productivity; competencies affect personal development and career development; flexibility affects career development, personal development and work productivity; speediness affects career development and work productivity; change-oriented attitudes affect work productivity.