Türkiye ve Ürdün'ün Suriye göçmenlerine yönelik istihdam, eğitim ve sağlık politikalarının karşılaştırmalı incelenmesi: Hatay örneği
Comparative study of Turkey and Jordan's employment, education and health policies towards Syrian migrants: The case of Hatay
- Tez No: 862629
- Danışmanlar: PROF. DR. KLAHADDİN İBRAHİMLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD DUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uluslararası göçmenlerin“göçü”günümüzün en önemli konularından biri haline gelmiştir. Uluslararası göçmenlerin çoğunluğunu iş, aile, eğitim veya ekonomik nedenlerle göç eden bireyler oluşturmaktadır. Ancak çatışma, savaş, soykırım ve insan hakları ihlalleri gibi çeşitli zorlayıcı nedenlerle evlerini ve ülkelerini terk ederek başka bölge ve ülkelere göç eden azımsanmayacak sayıda insan bulunmaktadır. Ürdün'ün uzun zamandır bir göçmen merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz zira tarih boyunca çok sayıda göçmen Ürdün topraklarına sığınmıştır. Coğrafi konumu nedeniyle Ürdün, bağımsızlığını ilan ettiği günden bu yana göçmen akınıyla karşı karşıya kalmıştır. Aynı fikirler Türkiye için de geçerlidir. Bir mülteci krizi olarak kabul edilen Suriye krizi, bölge nüfusunun büyük bir kısmının Türkiye'ye, geri kalanının ise Ürdün'e göç etmesine neden olmuştur. Krizin başlangıcında Ürdün Hükümeti, Suriyelilere ülkenin sağlık ve eğitim sistemlerine ücretsiz erişim hakkı tanıyan bir politika izlemiştir. Türkiye ise savaştan kaçan ve tüm temel ihtiyaçlara (barınma, beslenme, sağlık, eğitim vb.) ihtiyaç duyan Suriyelilere, geldikleri günden itibaren sahip çıkmış ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. Türkiye'nin Suriyelilere yönelik planlı politikaları ve bunları hayata geçirmeye yönelik uygulamaları tüm ülkeler tarafından takdirle karşılanmıştır. Bu çalışma Hatay ili örneği kapsamında Türkiye ve Ürdün'ün, Suriyelilere yönelik dış destek sorunları, istihdam, eğitim ve sağlık politikaları arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri nelerdir? Sorusuna cevap aranarak bulgular karşılaştırılmıştır. Diğer bir ifadeyle beş bölümden ibaret olan bu araştırmanın amacı, Hatay ili örneğinde Türkiye ve Ürdün'deki Suriyelilere yönelik istihdam, eğitim ve sağlık politikalarının incelenmesi ve karşılaştırmalı analizinin yapılmasıdır. Sonuç olarak Türkiye ve Ürdün, göç eden Suriyelilere yönelik kimi zaman benzer kimi zaman sadece kendi sınırlarını kapsayacak biçimde sağlık, eğitim ve istihdam politikaları izlemiştir. Bu çalışma literatür taraması, metin/doküman incelemesi, mülakat tekniği kullanılarak yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“migration”of international immigrants has become one of the most important issues of today. The majority of international immigrants are individuals who migrate for work, family, education or economic reasons. However, there are a significant number of people who leave their homes and countries and migrate to other regions and countries for various compelling reasons such as conflict, war, genocide and human rights violations. It would not be wrong to say that Jordan has been an immigrant center for a long time because many immigrants have taken refuge in Jordanian lands throughout history. Due to its geographical location, Jordan has faced an influx of immigrants since the day it declared independence. The same ideas apply to Türkiye. The Syrian crisis, which is considered a refugee crisis, caused a large part of the region's population to migrate to Turkey and the rest to Jordan. At the beginning of the crisis, the Jordanian Government pursued a policy that gave Syrian free access to the country's health and education systems. Turkey, on the other hand, has taken care of Syrian immigrants who escaped from war and needed all basic needs (shelter, nutrition, health, education, etc.) since the day they arrived and tried to meet their needs. Turkey's planned policies towards Syrian immigrants and the practices aimed at implementing them have been appreciated by all countries. This study examines the differences and similarities between Turkey and Jordan's foreign support problems, employment, education and health policies for Syrians within the scope of the Hatay province example. The findings were compared by seeking an answer to the question. In other words, the purpose of this research, which consists of five chapters, is to examine and comparatively analyze the employment, education and health policies for Syrian immigrants in Turkey and Jordan, in the example of Hatay province. As a result, Turkey and Jordan have followed health, education and employment policies for Syrian, sometimes similar and sometimes covering only their own borders. This study was structured using literature review, text/document review and interview techniques.