Örgütsel entropinin örgütsel sinizm üzerine etkisi
The effect of organizational entropy on organizational cynicism
  1. Tez No: 862631
  2. Yazar: MÜCAHİT AKÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel entropinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışmanın örneklemini, Malatya'da tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde yer alan toplam 300 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel bir model kullanılarak örgütsel entropi ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Araştırma sonucu elde edilen verilerin analizi, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Sinizm ölçümü için Brandes, Dharwadker ve Dean (1999) tarafından geliştirilen Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, çalışanların örgütsel entropi algısını ölçmek için Çavuş ve Develi (2021) tarafından geliştirilen Entropik Örgüt İklimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre ilişkisel ve süreçsel entropinin, bilişsel, duygusal ve davranışsal sinizm üzerinde pozitif yönde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yapılan fark analizleri neticesinde çalışanların ilişkisel ve süreçsel entropi algıları yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca çalışanların bilişsel, duygusal ve davranışsal sinizm algıları eğitim durumu ve çalışma süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Cinsiyet, medeni durum ve kurum pozisyona göre tüm örgütsel değişkenler düzeyinde anlamlı bir farklılaşma tespit edilememiştir. Araştırma sonuçları neticesinde uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of organizational entropy on organizational cynicism. The study sample consists of 300 employees working in businesses operating in the textile and apparel sector in Malatya. Using a relational model, the research analyzes the relationship between organizational entropy and organizational cynicism. The analysis of the data obtained from the study was carried out using the SPSS 25.0 package program. Organizational Cynicism Scale developed by Brandes, Dharwadker, and Dean (1999) was used to measure cynicism. Additionally, the Entropic Organizational Climate Scale developed by Çavuş ve Develi (2021) was used to measure employees' perception of organizational entropy. According to the research findings, relational and processual entropy positively and significantly affected cognitive, emotional, and behavioral cynicism. As a result of the difference analysis, employees' relational and processual entropy perceptions show a significant difference according to the age variable. In addition, employees' perceptions of cognitive, emotional, and behavioral cynicism differed significantly according to their educational level and working period. No significant differences could be detected at the level of all organizational variables according to gender, marital status, and institutional position. As a result of the research results, various suggestions have been presented for practitioners and researchers.