Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1 düzeyindeki öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerinin geliştirilmesi
Developing creative writing skills of B1 level students learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 862641
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA BATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, Uşak Üniversitesi TÖMER'de öğrenim görmekte olan B1 düzeyindeki öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini, araştırmacı tarafından tasarlanmış ve düzenlenmiş etkinlikler aracılığıyla geliştirme amaçlanmıştır. Araştırma eylem araştırması şeklinde desenlenmiştir. Araştırma grubunda bulunan öğrencilerin yazma ürünleri araştırmacı tarafından oluşturulmuş, geçerliği ve güvenirliği sağlanmış yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler için dereceli puanlama anahtarı aracılığıyla üç uzmanın ortak puanı baz alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma grubunun ön uygulama ve son uygulama puanları arasında anlamlı bir değişiklik olup olmadığı gözlemlenmek istenmiş; puanlar SPSS 26.0 istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Bağımlı örneklemler t-testi yöntemi ile yapılan ölçümlerde ortalamalar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sürecinde gözlem, araştırmacı günlüğü ve video ve ses kaydı aracılığıyla elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş; öğrenci ürünleri değerlendirilirken o hafta öğrenci ürününü etkilemiş olduğu düşünülen olgu ve durumlar bu araçlar aracılığıyla ayıklanıp seçilerek yorumlanmıştır. Öğrencilerin süreç başında, ortasında ve sonunda yapılan görüşmelerinden elde edilen veriler ise MAXQDA 2020 paket programıyla betimsel ve karşılaştırmalı bulgu olarak analiz edilmiştir. Betimsel bulgularda görüşme verileri kodlandıktan ve düzenlendikten sonra frekans tablosu, kod, alt kod bölümler modeli ve kod bulutu kullanılarak; karşılaştırmalı bulgularda ise belgeler için değişken olarak kodlanan kodlar çapraz tablo, kod matris tarayıcısı, belge karşılaştırma tablosu ve iki vaka modeli kullanılarak nitel analiz yapılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgularda araştırma grubundaki öğrencilerin yazmaya yönelik algı ve görüşlerinin olumlu yönde değişime uğradığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the creative writing skills of B1 level students studying at Uşak University Turkish Teaching Center through activities designed and organized by the researcher. The study was designed as action research. The writing products of the students in the research group were evaluated on the basis of the common score of three experts through the rubric for learners of Turkish as a foreign language, which was created by the researcher and whose validity and reliability were ensured. It was aimed to observe whether there was a significant change between the pre-application and post-application scores of the research group and the scores were analyzed with the SPSS 26.0 statistical package program. The difference between the averages was found statistically significant in the measurements made with the dependent samples t-test. The data obtained through observations, researcher diary, and video and audio recordings were subjected to content analysis, the facts and situations that were thought to have affected the students product that week were extracted, selected and interpreted through these tools.The data obtained from the interviews conducted with the students at the beginning, middle and end of the process were analyzed as descriptive and comparative findings with the MAXQDA 2020 package program. In descriptive findings, after coding and organizing the interview data,qualitative analysis was conducted using frequency tables, code sub-code sections model and code cloud while in comparative findings the codes coded as variable for documents were analyzed using cross-tabulation,code matrix browser document comparison table and two case model.In the findings obtained from the interviews it was determined that the perceptions and opinions of the students in the research group towards writing changed positively.