Termal turizm çalışanlarının sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımı düzeylerinin geliştirilmesi
Improving the health literacy and rational drug use levels of thermal tourism employees
  1. Tez No: 862656
  2. Yazar: NECATİ BÜKECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ADANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırma termal turizm çalışanlarının sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımı düzeylerinin geliştirilmesi için verilen eğitimin etkisini belirlemeyi amaçlayan ön test son test kontrol gruplu düzende yarı deneysel olarak yapılmış bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma ön test son test kontrol gruplu düzende yarı deneysel olarak 01 Şubat 2022 - 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında Bolu il merkezinde yer alan termal tesislerde çalışan 72 kontrol ve 101 deney grubu olmak üzere toplam 173 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-TR Ölçeği (TSOY-32) ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında deney grubunda olan çalışanlara sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımı düzeylerinin geliştirilmesi eğitimi verilmiştir. Sekiz haftalık eğitimin başında ve eğitimden bir ay sonra veri toplanmıştır. Kontrol grubuna araştırma kapsamında bir uygulama yapılmamış, araştırmanın tamamlanmasından sonra tüm eğitim konuları gönderilmiştir. Araştırmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences Version 21 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada normal dağılım Gauss Eğrisi, minimum ve maksimum puan genişliği, Kolmogorov Smirnov testleri ile değerlendirilmiş ve verilerin normal dağılıma uyduğu belirlenmiştir. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, Pearson Ki-kare testi, Paired Samples testi, Student–t Test ve Tekrarlı Ölçümlerde Varyans analizi ile analiz edilmiştir. P0,05). Eğitim sonrasında ise anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research is a semi-experimental study conducted in a pre-test post-test control group design, aiming to determine the effect of the training given to improve the health literacy and rational drug use levels of thermal tourism employees. Materials and Methods: This research was conducted in a quasi-experimental manner with a pre-test, post-test control group, on a total of 173 employees, including 72 control and 101 experimental groups, working in thermal facilities in the city center of Bolu between 01 February 2022 and 31 July 2023. The data of the study were collected with the Personal Information Form, Turkey Health Literacy-TR Scale (TSOY-32) and Rational Drug Use Scale. During the implementation phase of the research, employees in the experimental group were given training to improve their health literacy and rational drug use levels. Data were collected at the beginning of the eight-week training and one month after the training. No application was made to the control group within the scope of the research, and all training subjects were sent after the completion of the research. The data of the study were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences Version 21 program. In the research, normal distribution was evaluated with Gauss Curve, minimum and maximum score width, Kolmogorov Smirnov tests and it was determined that the data conformed to normal distribution. Research data were analyzed with descriptive statistics, Pearson Chi-square test, Paired Samples test, Student–t Test and Repeated Measures Variance Analysis. Values at P0.05). It is seen that there is a significant difference after the training.