Üretim işletmelerinde yan ürün maliyetlendirme yöntemleri ve Van-Et Entegre Et San. ve Tic. A.Ş. uygulaması
  1. Tez No: 86268
  2. Yazar: FARUK CENGİZ TEKİNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Sanayi işletmelerinde, bir çok nedenle çeşitli birleşik ürünler üretilmektedir. Bazı işletmelerde, üretim süresince üretimi amaçlanmayan hatta istenmeyen bir ürün olmaksızın, ana ürünü üretmek hem teknik hem de fiziksel olarak imkansızdır. Örneğin, benzin gaz olmaksızın tek basma üretilemez. Bazı durumlarda ise, birleşik üretim isteyerek yapılabilir. Faklı aşamalarda üretilen ürünler, birleşik üretim sürecine alınarak, daha büyük ölçekli ve daha karlı bir üretim sağlanabilmektedir. Veya işletme için önemsiz olan ürünler bu sürece eklenerek üretim kaynaklarının daha iyi kullanımı sağlanabilmektedir. Birleşik ürünler, satışlar içerisindeki nispi payma göre iki gruba ayrılabilir: 1- Esas ürün ya da birleşik ürün, 2- Yan ürünler. Aynı anda iki ya da fazla ürün olarak ortaya çıkarsa birleşik ürün olarak adlandırılan esas ürünler, işletmede satışlar içindeki nispi paylarına göre sınıflandırılırlar. İsminden de anlaşılacağı gibi, yan ürünler esas ürün ya da ürünlerin üretiminden arizi olarak elde edilen ürünlerdir. Bu ürünler, üretim temel amacı değildir. Hatta bazı durumlarda bu ürünlerin üretimi yüksek üretim maliyetleri nedeniyle istenmemektedir. Bu çalışmada; tüm yan ürün değerlendirme yöntemleri teorik olarak incelenmiş ve ayrıca Van-Et işletmesi uygulaması mevcut yöntemler kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Common Processing of multiple products results from a number of causes. Main product without production of other products, some of them less desirable or even unwanted, is both phsysically and technically impossible in some industries. For example, gazoline cannot be produced without kerosene. In some cases, joint processing is voluntary. Products that could be made separately are linked together to secure the economies of large-scale operations that make joint rather than separate production more profitable. Or products of lesser importance may be added to secure better utilization of facilities. Multiple products derived from common processing are divisible into two groups, separation being made according to their relative importance mesaured in terms of their contribution to reveneu: 1- main, or joint products; and 2- by-products. Main products, usually called joint products if two or more are produced at the same time, are those products clasified as the important products because they make significant contribituions to reveneu. As their name implies, by-products are those products that result incidentally from the manufacture of the main product or products. Processing was not aimed in their direction. In many cases they are not even desirable products, because of high production cost. In this study, all methods of evaluation by-products in theory are evaluated.. Besides, the practice of Van Meat Processing Factory is evaluated by using all methods.