Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısı alanbireylerin ultra işlenmiş besin tüketimi, diyetkalitesi ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of ultra processed food consumption, dietquality and nutritional status of individuals diagnosedwith non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 862718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) tanısı alan bireylerin ultra işlenmiş besin (UİB) tüketimi, diyet kalitesi ve beslenme durumunun değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışma, 25-70 yaş aralığında toplam 252 yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada iç hastalıkları hekimi tarafından NAYKH tanısı alan (n=126) ve almayan (n=126) bireylerin oluşturduğu iki grup yer almıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Anket bireylere ait demografik bilgiler, NOVA sınıflamasına göre oluşturulmuş besin tüketim sıklığı formu, diyet kalitesinin belirlenmesi için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), fiziksel aktivite kısa anketi ve besin tüketim kaydı formundan oluşmuştur. Bireylerin antropometrik ölçümleri yapılarak vücut bileşimleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bireylerin dosyalarında bulunan biyokimyasal veriler kaydedilmiş ve karaciğer hasarına yönelik lipit birikim ürünü (LAP) ve hepatik steatoz indeksi (HSİ) hesaplanmıştır. NAYKH ve kontrol grubundaki katılımcılar yaş ve cinsiyet yönünden benzer olacak şekilde çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to evaluatıon of ultra processed food (UPF) consumption, diet quality and nutritional status of individuals diagnosed with non-alcoholic fatty liver disease, was conducted on a total of 252 adult individuals between the ages of 25 and 70. The study included two groups of individuals diagnosed with NAFLD by an internal medicine specialist (n=126) and individuals without a diagnosis of NAFLD (n=126). Lipid accumulation product (LAP) and hepatic steatosis index (HSI) for liver damage of individuals were calculated.