Sivil havacılık sektöründe çalışanların benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin iş doyumuna etkisi
The effect of self respect and problem solving skills of employees in the civil aviation sector on job satisfaction
- Tez No: 862719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmada birden fazla ülke vatandaşlarının seyahat imkânı bulduğu havalimanlarında görevli“Sivil Havacılık”sektöründe çalışanların benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin iş doyumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın verileri, İstanbul havalimanında faaliyet gösteren sivil havacılık çalışanlarından elde edilmiştir. Sivil Havacılık sektörünün içinde bulunan çalışanların benlik saygı seviyelerinin karşılaştıkları problemlerin çözümüne karşı yaklaşımlarıyla çalışmış oldukları şirketlere bağlılık seviyelerinin etkisinin ölçülmesi sektörün bilinirlik ve araştırmaya değer içerikler üretmesi açısından önemlidir. Her sektörde olduğu gibi çalışma ortamları, çalışma sistemleri (vardiyalı veya düzenli çalışma), çalışanların demografik yapıları, çalışma süreleri değerlendirmemizde göz önünde bulundurulmuştur. Sektörel açıdan araştırmaya değer bulunan; seyahat eden insan profil çeşitliliğinin çok fazla olduğu havalimanlarında çalışan bireylerin bu sisteme vermiş oldukları tepkinin benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin iş doyumlarına olan etkisi ölçülmüştür. Araştırma kapsamına dâhil edilen 300 kişiye toplam 72 soru sorulmuştur. Araştırmada Demografik Bilgi Toplama Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışanlar anket katılımına görev mesai saatlerinde ve sonrasında Google anket formu üzerinden sağlamışlardır. Veri analizleri için SPSS programı kullanılmıştır. Problem çözme envanteri, Minnesota iş doyum ölçeği ve Rosenberg benlik saygısı ölçeğinin demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla uygulama yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde çalışanların benlik saygısı ile iş doyumu arasında istatiksel açıdan anlamlı pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda da iş doyumunun alt boyutları olan içsel ve dışsal iş doyumu düzeyleri de benlik saygısı ile pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Diğer bir anlatımla çalışanların benlik saygısı arttıkça iş doyumunun artacağı veya benlik saygısı düştükçe iş doyumunun azalacağı söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of self-esteem and problem-solving skills on job satisfaction of employees in the“Civil Aviation”sector working at airports where citizens of more than one country have the opportunity to travel. The data of this research was obtained from civil aviation employees operating at Istanbul airport. Measuring the self-esteem levels of employees in the Civil Aviation sector, their approaches to solving the problems they encounter, and the impact of their commitment to the companies they work for is important in terms of the sector's awareness and production of content worth researching. As in every sector, working environments, working systems (shift or regular work), demographic structures of employees and working hours were taken into consideration in our evaluation. Deemed worthy of research from a sectoral perspective; The effect of the reaction of individuals working at airports, where the diversity of traveling human profiles is high, on their self-esteem and problem-solving skills, to this system, on their job satisfaction was measured. A total of 72 questions were asked to 300 people included in the scope of the research. Demographic Information Collection Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Problem Solving Inventory and Minnesota Job Satisfaction Scale were used in the research. Employees participated in the survey via the Google survey form during and after working hours. SPSS program was used for data analysis. An application was made to determine whether the problem solving inventory, Minnesota job satisfaction scale and Rosenberg self-esteem scale differ in terms of demographic variables. As a result of the study, it was seen that there was a statistically significant, positive and medium level relationship between employees' self-esteem and job satisfaction. At the same time, a moderate positive relationship emerged between internal and external job satisfaction levels, which are the sub-dimensions of job satisfaction, and self-esteem. In other words, it can be said that as employees' self-esteem increases, job satisfaction will increase, or as self-esteem decreases, job satisfaction will decrease.