3 boyutlu yazıcı ile üretilen geçici restorasyonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 862784
  2. Yazar: GÖKNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEĞER ÖNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, 3B printer reçineleri ve geleneksel PMMA materyali kullanılarak üretilen geçici restorasyonların yüzey pürüzlülükleri, yüzey sertlikleri ve termal döngünün bükülme dayanımına etkisi in vitro olarak incelendi. Çalışmada; Bükülme dayanımın test edileceği örnekler 25*2*2 mm boyutlarında bar şeklinde üretildi (n=80). Üretilen örnekler termal döngü prosedürüne göre 2 gruba ayrıldı (n=40). Örneklerin bükülme dayanımı testi universal test cihazında gerçekleştirildi. Yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliğinin test edileceği örnekler disk şeklinde üretildi (n=120). Üretilen örnekler yüzey bitim işlemi prosedürüne göre üç gruba ayrıldı (n=30). Örnek yüzeylerine; zımpara (n=10), polisaj (n=10) ve yüzey örtücü uygulandı (n=10). Yüzey işlemi tamamlanan örneklerin profilometre cihazı kullanılarak yüzey pürüzlülükleri ve universal yüzey sertliği cihazı kullanılarak vickers sertlik değerleri hesaplandı. Her yüzey işlemi grubundan birer örneğin SEM görüntüleri alındı (n=12). Verilerin istatistiksel analizi; Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Bağımsız örneklem t testi, Mann-whitney testi, One-way ANOVA testi ve Kruskal Wallis testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In thıs thesis, the surface roughness, surface hardness and the effect of thermal cycling on the flexural strength of temporary restorations manufactured using 3D printer resins and conventionaş PMMA material were investigated in vitro. In the study; The specimens to be tested for flexural strength were manufactured as bar- shaped specimens with dimensions of 25*2*2 mm (n=80). The manufactured samples were divided into 2 groups according to the thermal cycling procedure (n=40). Flexural strength tests of the specimens were performed on a universal testing machine. The specimens to be tested for surface roughness and surface hardness were produced in disk shape (n=120). The manufactured samples were divided into three groups according to the surface finishing procedure (n=30). The sample surfaces were sanded (n=10), polished (n=10) and surface sealant (n=10). The surface roughness of the surface treated samples were calculated using a profilometer and vickers hardness values were calculated using a universal surface hardness tester. SEM images were taken of one sample from each surface treatment group (n=12). Statistical analysis of the data was evaluated by Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Independent sample t test, Mann-whitney test, One-way ANOVA test and Kruskal Wallis test.