Müsadere ve müsadere muhakemesi
- Tez No: 86281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET inceleme konumuz; kanunda yazılı bulunan koşulların gerçekleşmesi halinde, eşyanın mülkiyetinin mahkeme kararı ile dev- let'in mülkiyetine geçirilmesini sağlayan genel olarak Türk Ceza Ka- nunu'nun TCK. 36. maddesinde (m), düzenlenmiş bulunan müsaderedir. Geçen yüzyıllarda dokunulmaz, kutsal ve tabii bir hak olarak kabul edilen mülkiyet hakkı bugün hak sahibine toplum yararına bazı ödev ve yükümlülükler öngören sosyal bir haktır, 1982 Anayasası mülkiyet hakkını bu anlayış çerçevesinde ele almıştır. Müsadere, mülkiyet hakkının kaybı sonucunu doğurmaktadır. Müsadere konusu eşya suçta kullanılan, kullanılmak üzere hazırlanan veya bizatihi suç teşkil eden eşyadır. Eşyanın bu şekilde kullanımı toplum yararına aykırıdır. Bu nedenle suçla ilgili eşya üzerindeki mülkiyet hakkı kamu yararına kanunla sınırlanmaktadır. Müsaderenin biri“ahlaki”diğeri“önleyici”olmak üzere iki amacı vardır. Müsadere kapsamı ve sonuçlan açısından genel ve özel müsadere olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanuni koşulların gerçekleşmesi halinde hukukumuzda, Hakim müsadere karan vermek zorundadır. Hakime takdir hakkı verilme miştir, hukukumuzda ihtiyari müsadere yoktur. Türk Ceza Kanununun 36. maddesi 1 nci fıkrasında düzenlenmiş müsadereye karar verilebilmesi için; müsadere konusu eşyanın suçta kullanılması, kullanılmak üzere hazırlanması veya suçtan husule gel-mesi, bir suçun varlığı, bu suçtan dolayı verilmiş bir mahkumiyet kararı, aidiyet koşulu ve bir mahkeme kararının varlığı gereklidir. Kullanılması, yapılması, taşınması, bulundurulması ve satılması suç teşkil eden eşya bir mahkumiyet kararı olmasa ve bu eşyalar faile ait olmasa bile TCK. 'nun 36. maddesinin 2. fıkrası gereğince müsadere edilecektir. Türk Ceza Kanunu'nun 36. maddesi müsadere konusunda genel hüküm niteliğindedir. Türk Ceza Kanunu dışında özel kanunlarda yer alan müsadere hükümleri de çalışmamızda ayrıntılı olarak incelen miştir. Özel müsadere hükmü varsa Türk Ceza Kanunu'nun 10. mad desine göre özel kanuna göre müsadere karan verilecektir. Müsadereye gerek olup olmadığının belirlenmesi amacı ile yapılan muhakeme müsadere muhakemesidir. Müsadere muhakemesi CMUK'nun 392-394 maddelerinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our study is confiscation, which is regulated by the article 36(m) of the Turkish Criminal Code, enabling the ownership of property to be transffered to the ownership of the state in case of conditions prescribed in the law. Right of property which is accepted as intouchable, sacred and natural right in the past centuries is today a social right which stipulates some duties and obligations of the right owner in favor of the society. The 1982 constitution treats the right of property in this framework confiscation results in the lost of right of ownership. Property used in crime, prepared to be ussed in crime or constitues crime by itself is subject to confiscation. The use of property in such a way is againts the society)s interest. For this reason, the right of ownership on property is limited by the law in favor of the public interest. Confiscation has got two aims of which one is“moral”other is“preventive”. Confiscation is divided into two by its scope and results. In case of the realisation, of the two legal conditions, in our law, the judge should render verdict for confiscation. The law does not stipulates privilege of the judge to act pursuant to the dictates of his Judgement. There exist no optional confiscation. Verdict for confiscation, regulated by the article 36, para.l of the Turkish Penal Code, requires the property which is subject to confiscation to be used in crime, to be prepared for use in crime orcrime to occur, existence of a crime, thered of verdict of conviction to have been rendered and existance of condition of belonging and a court verdict. Property of which use, manufacture possession and sale constitates and crime shall be confiscated pursuant to the article 36, para 2 of the Turkish Criminal Code even if there exist no verdict of conviction and the property does not belong to the perpetrator. The article 36 of the Turkish Criminal Code is a general provision in nature, the provisions of the confiscation which take place in the speciale laws also, have been examined in detail in our study. If there is a provision on special confiscation, a special confiscation verdict shall be rendered pursuant to the article 10 of the Turkish Criminal Code. Confiscation trial is a trial to be held for the aim of determining about whether confiscation is required. Confiscation trial is regulated by articles 392-394 of the Criminal Court Proceeding law.