Gömülü mandibular üçüncü molar diş çekiminden sonra enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (e-TZF) uygulamasının yara iyileşmesi ve operasyon sonrası komplikasyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) application on wound healing and post-operational complications after impacted mandibular third molar extraction
  1. Tez No: 862820
  2. Yazar: MAHMUD SELİM PERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EKİCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Çalışmamızda; trombosit konsantrasyonlarının revaskülarizasyon ve yara iyileşmesi üzerine olan olumlu etkileri göz önünde bulundurarak, Enjekte Edilebilir Trombositten Zengin Fibrin (i-PRF)'in mandibular gömülü üçüncü molar diş çekimi sonrası hastalarda görülebilecek ağrı, şişlik, alveolar osteitis, trismus, yumuşak doku iyileşmesi, analjezik ilaç kullanımı gibi postoperatif komplikasyonlar ve hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerledirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya incelemeler sonucunda 18 ile 31 yaş aralığında, pozisyonları Winter sınıflamasına göre mezioanguler, Pell & Gregory sınıflamasına göre sınıf II, pozisyon B olan toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Dahil edilen bu hastalar kapalı zarf randomizasyon yöntemiyle her bir grupta 20 hasta olmak üzere aşağıdaki şekilde 3 gruba rastgele ayrılmıştır. Rutin cerrahi protokolünün ardından i-PRF grubunda standart gömülü diş cerrahisine ilave olarak lokal i-PRF uygulanmıştır. i-PRF&Spongostan grubunda standart gömülü diş cerrahi bölgesine spongostana emdirilmiş i-PRF lokal olarak birlikte uygulanmıştr. Kontrol grubunda ise gömülü dişlerinin standart olarak çekilmesi sonrasında herhangi bir trombosit konsantresi uygulanmamıştır. Hastanın postoperatif ağrı, ödem, trismus, ikinci molar dişin distal periodontal cebi, alveolar osteitis, yumuşak doku iyileşmesi ve yaşam kalitesindeki değişim takiplerde değerlendirilmiştir. Bulgular: Postoperatif bulgular değerlendirildiğinde, i-PRF&SPNG grubunun postoperatif 12. saat ve 24. saat ağrı düzeyinin diğer iki gruba göre daha fazla olduğu, 5. günde ise i-PRF grubunun i-PRF&SPNG grubuna göre ağrı düzeyinin daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca i-PRF&SPNG grubunda 2.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the effect of Injectiable Platelet-Rich Fibrin (i-PRF) on postoperative complications such as pain, swelling, alveolar osteitis, trismus, soft tissue healing, analgesic drug usage, and patients' quality of life after mandibular impacted third molar extraction, considering the positive effects of platelet concentrations on revascularization and wound healing. Materials and Methods: A total of 60 patients aged between 18 and 31, with positions classified as mesioangular according to the Winter classification, Class II according to the Pell & Gregory classification, and Position B, were included in the study. These patients were randomly assigned to three groups, with 20 patients in each group, using a closed envelope randomization method. Following routine surgical protocol, local i-PRF was applied in addition to standard impacted tooth surgery in the i-PRF group. In the i-PRF&spongostane group, i-PRF soaked in spongostane was applied locally along with standard impacted tooth surgery. In the control group, no platelet concentrate was applied after the standard extraction of impacted teeth. Changes in postoperative pain, swelling, trismus, distal periodontal pocket depth of the second molar tooth, alveolar osteitis, soft tissue healing, and quality of life were evaluated during follow-up visits. Results: When postoperative findings were evaluated, it was seen that the pain level of the i-PRF&SPNG group was higher at the 12th and 24th hour postoperatively than the other two groups, and on the 5th day, the pain level of the i-PRF group was less than the i-PRF&SPNG group.