Kronik hepatit B'li hastalarda delta nötrofil indeks (immatür granülosit) değerinin histolojik aktivite indeksi ve fibrozis evresini öngörmede prognostik değeri
Prognostic value of delta neutrophil index (immature granulocyte) value in predicting histological activity index and fibrosis stage in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 862821
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kronik hepatit B küresel ölçekte önemli bir sağlık sorunudur. Hepatit B takip ve tedavisi açısından karaciğerdeki fibrozis ve inflamasyon derecesi önemli olup belirlenmesinde altın standart yöntem karaciğer biyopsisidir. Biyopsinin girişimsel olması ve çeşitli sınırlılıkları nedeni ile invaziv olmayan farklı yöntemler araştırılmaktadır. Bizim çalışmamızda da daha önce farklı çalışmalarda yeni bir inflamatuar belirteç olduğu saptanan delta nötrofil indeks değerinin kronik hepatit B hastalarındaki fibrozis ve HAİ düzeyleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğinde kronik hepatit B tanısı ile takipli 2017-2024 yılları arasında karaciğer biyopsisi yapılmış hastalar retrospektif olarak dahil edilmiştir. Hasta verilerine hastane bilgisayar otomasyon sisteminden ulaşılmıştır. 2017 yılından beri hemogram parametresinin içinde rutin olarak çalışılan immatür granülosit (IG) ve delta nötrofil indeks (IG%) parametreleri karaciğer biyopsi sonuçlarından elde edilen fibrozis ve histolojik aktivite indeks değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 82 hasta alınmış olup bu hastaların yaş ortalaması 43.7 ± 12.6 yıldı. Hastaların 46'sı (56.1%) erkek iken, 36'sı (43.9%) kadındı. Düşük fibrozis grubu ile yüksek fibrozis grubu arasında immatür granülosit, delta nötrofil indeks ve NLR değerleri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Düşük HAİ grubu ile yüksek HAİ grubu arasında immatür granülosit, delta nötrofil indeks ve NLR değerleri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic hepatitis B is an important global health problem. The degree of fibrosis and inflammation in the liver is important for the follow-up and treatment of hepatitis B. The gold standard method for determining the degree of fibrosis and inflammation in the liver is liver biopsy. Due to the interventional nature of biopsy and its various limitations, different non-invasive methods are being investigated. In our study, we aimed to compare the delta neutrophil index value, which was previously found to be a new inflammatory marker in different studies, with fibrosis and HAİ levels in chronic hepatitis B patients. Materials and Methods: This study retrospectively included patients who underwent liver biopsy between 2017 and 2024 in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Gastroenterology Polyclinic with the diagnosis of chronic hepatitis B. Patient data were obtained from the hospital computer automation system. Since 2017, immature granulocyte (IG) and delta neutrophil index (IG%) parameters, which are routinely studied in haemogram parameters, were compared with fibrosis and histological activity index values obtained from liver biopsy results. Results: A total of 82 patients were included in the study and the mean age of these patients was 43.7 ± 12.6 years. Of the patients, 46 (56.1%) were male and 36 (43.9%) were female. Immature granulocyte, delta neutrophil index and NLR values did not differ significantly (p>0.05) between low fibrosis group and high fibrosis group. Immature granulocyte, delta neutrophil index and NLR values did not differ significantly (p>0.05) between low HAI group and high HAI group.