Teknolojik gelişmelerin büro bilgi sistemi üzerindeki etkileri
- Tez No: 86285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; büro, bilgi sistemi ve büro bilgi sistemi kavramlarının tanım ve açıklamaları yapılmıştır. İkinci bölüm; teknoloji kavramı, teknolojik gelişmeler, teknolojik ürünler ve bütün bunların büro bilgi sistemi üzerindeki etkilerine yönelik açıklamaları içermektedir. Üçüncü bölümde ise eğitim, maliye, bankacılık, pazarlama, enerji ve ulaştırma sektörlerinde çalışan bilgisayar kullanıcılarının, bilgi teknolojisi ürünlerinden nasıl etkilendiği anket yöntemiyle saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonucunda; bilgisayar kullanıalarının; - Hizmet yılı ile yaşları, - Cinsiyetleri ile unvanları, - Öğrenim düzeyleri ile unvanları, - Veri girişinde kullanılan araçlar ile veri cilasında kullanılan araçların türleri, - Bilgi iletişim ağları ile bilgi iletmede kullanılan araçlar, arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar kullanıcılarına yönelik aşağıdaki faktörler arasında ilişki olduğu tespit edilememiştir : - Öğrenim düzeyleri ile hizmet yılları, - Öğrenim düzeyleri ile bilgisayar kullanım süreleri, - Bilgisayar eğitimleri ile bilgisayar kullanım süreleri, - Bilgisayar eğitimleri ile iş verimi, - Bilgisayarların güncel konuma getirilmesi ile iş verimi, - Teknolojiyi takip edebilme durumları ile bilgisayar eğitimleri, - Unvanları ile teknolojiyi uygulamada karşılaşılan zorluklar, - Teknoloji takibi ile diğer büro araçlarını kullanım becerileri, - Bilgisayarların yenilenmesi ile teknolojiyi uygulamada karşılaşılan sorunlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis study consists of three sections. Concepts of office, information system and office information, system are defined and discussed in the first section. The concept of technology, technological developments, technological products and influences of all these concepts on the office information system included in the second section. It is tried to determine how computer users employed in training, finance, banking, marketing, energy and transportation sectors are influenced by information technology products through questionnaire method. As a result of analysis, it is determined that there is a relation betwween the following properties and computer users: - Service year and age of a computer user, - Sex and title of a computer user, - Education level and title of a computer user, - Type of tools used for data input and data output into computer, - Communication Lines connected to computer and tools used for data transmission. Any relations could not be determined between the following faktors : - Education level and service year of a computer user, - Education level and computer use period, - Computer training and computer use period, - Computer training and work output, - Update of computer and work output - User's follow-up technology and computer training - Title and difficulties experienced in implementing technology, - Follow-up of technology and skill to use office tools, - Update of computer and difficulties experienced in implementing technology.