Çalışanların ücret gelirlerine katkısı bakımından Türkiye'de uygulanan vergi iadesi/özel gider indirimi sistemi
  1. Tez No: 86286
  2. Yazar: AHMET AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Vergi iade sistemi, Türk vergi sistemine ilk olarak 2978 Sayılı Vergi İadesi Hakkında Kanun ile girmiştir. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunun vergi sisteminde kabul edilmiş olan“şahsi giderlerin vergi matrahından düşülmesi”uygulaması bu uygulama ile Türk vergi sistemine de girmiş bulunmaktadır. Bu uygulamadan başlangıçta sadece ücretlilerle emekli, dul ve yetimlerin yararlandırılması amaç lanarak dar gelirli bu kesime ekonomik bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Öte yandan ücretlilerin durumunu olumsuz yönde etkileyen ağır ve dengesiz vergi yükü, gelir dağılımındaki bozukluk, kronikleşen yüksek enflasyon, kayıt dışı ekonominin önlenmesi gibi diğer alanlarda da bir takım fonksiyonları gerçekleş tireceği düşüncesi ile vergi iade sistemi doğ-muştur. 2978 sayılı Kanuna göre gerçekleşen vergi iade uygulaması ücretlilerle beraber diğer tüm mükellefleri de kapsayacak şekilde yaklaşık 10 yıl süre ile uygulanmıştır. Bu süreç içinde uygulamanın amacını aşan bir takım olumsuz gelişmelerin meydana gelmesi üzerine vergi iade uygulamasının kapsamı daraltılmış ve Mayıs 1994 tarihi itibariyle yeni bir düzenlemeye gitmek ihtiyacı doğmuştur. Bu düzenleme çerçevesinde vergi iadesi kanununun kapsamından ücretliler, ticari, zirai ve mesleki kazanç sahipleri çıkarılmıştır. Vergi iade uygu laması kapsamında ise sadece emekli, dul ve yetim... kalmıştır. Ancak bununla beraber sadece ücretlilere yönelik yeni bir uygulama başlatılmıştır. Bu uygulama ile ücretlilere yıllık vergi iadesi yapılmasını öngören özel Gider İndirimi uygu laması başlatılmıştır. Bu çalışmada vergi iade sisteminin ücretlileri, çalışanları ilgilendiren cephesi üzerinde durulmuştur. Bu bakımdan vergi iade sistemini kurumlaştıran vergi iade uygulaması ve özel gider indirimi uygulamasının teorik, hukuki ve teknik boyutları ele alındıktan sonra da konunun çalışanlar bakımından genel bir değerlendirmeye tabi tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Repayment of internal taxation system became valid by the law on Repayment of Internal Taxation Low, 2978.“The exclusion of personel expenses from the tax-base”system, which was in force in most of the developed countries, was included in the Turkish taxation system. At first, it was intended to assist the poor econamically by the inclusion of the salaried, retired, widowers end orphans. Also, the repayment of internal taxation system was created to be functional in solving the problems such as the heavy and onesided tax burden on the retired, the unbalanced distribution of income, the chronical high inflation and the unrecorded economy. The system under the law 2978 was implemented for 10 years icluding all taxpayers. After some negative developments in those 10 years, the scope of this system was resricted and it was needed a new arrangement in May 1 994. Within the framework of this arrangement, the owners of salaries, commercial, agricultural and professional incomes were exluded from this taxation system. It was only the retired; widowers and orphans who were included in the enfor cement of the repayment system. However, a new implementation system was started covering only the salaried. Then, personal expenses reduction envi saging an annual repayment of internal taxes on the salaried was started. In this study, the oneside of the repayment of internal taxes system on salaried was covered. From this viewpoint, after the implementation of the repayment of the taxes, and the personal expenses reduction, j/vhich institi- onalized the taxation system, was handled theoretically, legally and technically and it was aimed at evaluating the issue generally on the employees account.