Deneysel morfin bağımlılığı modelinde hipotalamik ve hipokampal semaforin 3A ve reseptörleri gen ifadelerinin araştırılması
Investigation of hippothalamic and hippocampal semaphorin 3A and its receptors gene expression in an experimental morphine addiction model
  1. Tez No: 862887
  2. Yazar: KANİYE ZEYNEP ÇALIŞKAN SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ratlar üzerinde deneysel morfin bağımlılığı oluşturularak, hipotalamus ve hipokampus dokularındaki SMF 3A NRF1 ve PLA1 gen ifade düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Mevcut çalışmada ağırlıkları ortalama 300-350 gr olan 48 adet Wistar ırkı erkek sıçan kullanılmıştır. Randomize olarak alınan ratlar 4 grup halinde ve her grupta 12 adet sıçan olacak şekilde ayrılmıştır. Bu gruplardan kontrol grubuna serum fizyolojik, morfin grubuna 10 mg/kg/gün morfin sülfat, nalokson grubuna serum fizyolojik, morfin + nalokson grubuna deri altı yolla 10 mg/kg/gün morfin sülfat 5 gün boyunca enjekte edilmiştir. 5. gün sabah nalokson ve kontrol gruplarına serum fizyolojik, morfin + nalokson ve morfin gruplarına ise 10 mg/kg/gün morfin sülfat verilmiştir. Bu enjeksiyonlardan 1.5 saat sonra aynı dozda olacak şekilde kontrol ve morfin grubuna SF, nalokson ve morfin+nalokson grubuna nalokson enjekte edilerek davranış testine alınmıştır. Tüm sıçanların hipotalamus ve hipokampus dokularındaki SMF 3A, NRF1 ve PLA1 reseptörlerinin gen ekspresyon seviyeleri kantitatif RTPCR ile analiz edilmiştir. Elde edilen tüm veriler Instat İstatistiksel Paket Programı (Instat Graphad Software 8.0.1, San Diago, CA, USA) aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin normalliğini test etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA ve ardından Tukey ikili çoklu karşılaştırma testi, eşit grup varyanslarına sahip normal dağılımlı veriler için kullanılmıştır. Anormal dağılımlı veriler için Kruskal-Wallis testi ve ardından Dunn'ın ikili çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Hayvanların ilk ve son ağırlık kıyaslaması iki yönlü ANOVA testi ile yapılmıştır. 2−ΔΔCT değerleri ortalama ± Ortalamanın standart hatası (SEM) olarak ve davranış deneyleri sonuçları ortalama ± standart sapma olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the SMF 3A, NRF1 and PLA1 gene expression levels in hypothalamus and hippocampus tissues by inducing experimental morphine addiction in rats. In the present study, 48 male Wistar rats with an average weight of 300-350 g were used. The rats were randomly divided into 4 groups with 12 rats in each group. The control group was injected with saline, the morphine group with 10 mg/kg/day morphine sulphate, the naloxone group with saline, and the morphine + naloxone group with 10 mg/kg/day morphine sulphate subcutaneously for 5 days. 1.5 hours after these injections, SF was injected into the control and morphine groups at the same dose, naloxone was injected into the naloxone and morphine+naloxone groups and they were subjected to behavioural test. The gene expression levels of SMF 3A, NRF1 and PLA1 receptors in the hypothalamus and hippocampus tissues of all rats were analysed by quantitative RTPCR. All data obtained were analysed using Instat Statistical Package (Instat Graphad Software 8.0.1, San Diago, CA, USA). Shapiro-Wilk test was used to test the normality of the data. One-way ANOVA followed by Tukey's pairwise multiple comparison test was used for normally distributed data with equal group variances. Kruskal-Wallis test followed by Dunn's pairwise multiple comparison test was used for abnormally distributed data. Initial and final weight comparison of animals was performed by two-way ANOVA test. 2-ΔΔCT values are given as mean ± standard error of the mean (SEM) and results of behavioural experiments as mean ± standard deviation.