A study on the impact of digital marketing strategies on brand success: The example of Netflix
Digital pazarlama stratejilerinin marka başarısına etkisi: Netflix örneği
- Tez No: 862888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sosyal ağların yaygın kullanımı, pazarlama faaliyetlerinde dijitalleşmenin önemini ortaya koyarken, bireyler ve kurumlar için vazgeçilmez bir araç olmaya devam etmektedir. Şirketler ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliğinde dijital pazarlamanın oynadığı rolü, özellikle de Covid-19 döneminde anlamaya başlamışlardır. Pazarlama artık on yıllar öncesinde olduğu gibi sadece sokaklarla veya televizyonla sınırlı değildir. Dijital pazarlama bundan çok daha fazlasını ifade eder. Bu çalışma ile, Netflix örneği ele alınarak marka başarısı üzerinde dijital pazarlama stratejilerinin etkisi belirlenmeye çalışılacaktır. Bu çalışmanın amacı, dijital pazarlama stratejilerinin bir şirketin başarısı üzerinde gerçek bir etkiye sahip olup olmayacağını ve nasıl etki edeceğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada dijital pazarlama yoluyla bilinirlik, imaj ve marka sadakati gibi bir markanın başarısını etkileyebilecek bazı faktörlerin yanı sıra dijital pazarlamanın bir marka üzerinde yaratabileceği doğrudan etki de incelenmektedir. Araştırma Türkiye'de yürütülmüş olup, veri toplama işlemi anket yoluyla yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre dijital pazarlama stratejileri marka başarısını etkilemediği gibi diğer faktörler de etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The Internet continues to take an important place in the life of each person, networks are omnipresent in our lives and this is where the magic of marketing operates. Companies have understood the role that digital marketing plays in the sustainability of commercial activities and especially after the difficult period of covid19. Marketing is no longer limited to the streets or on TV as it was a few years ago. The study will focus on the virtual side of marketing, taking Netflix as an example. The objective of this study is to know if digital marketing strategies can have a real impact or influence on the success of a company and how. Some factors that could impact the success of a brand have been discussed in this study, such as awareness, image and brand loyalty through digital marketing. But also, the direct impact that digital marketing can have on a brand. The study was conducted in Turkey and the data collection was done through a questionnaire. According to the results of the analysis, strategies of digital marketing don't affect brand success. But also, the results show that it does not affect success through the awareness and brand loyalty (Netflix).