Semen çinko düzeyi akrozom anomalileri ilişkisi
Relationship between semen zinc level and acrosome anomalies
- Tez No: 862908
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnfertilite Dünya Sağlık Örgütü tarafından çifte ait olan bir problem şeklinde tanımlanmıştır. Gelişmiş olan ülkelerde her on çiftten birisinin etkilendiği bilinmektedir. Tedavi tekniklerinin popüler hale gelmesi ile bazı farklı ülkelerde invitro fertilizasyon ile doğmuş olan bebekler, yeni doğan bebeklerin %4'ünü kapsamaktadır. İnfertiliteyi çözebilmek adına yapılmış olan işlemler yeni kuşakların oluşmasını sağladığından insanın evrimsel aşamasına en doğru müdahaleleri yapmaktadır. İmplantasyon ve fertilizasyon, birçok mekanizma ile doğal seçilimi gerçekleştirmektedir. Spermde yer alan İzumo1 proteini, akrozom reaksiyonu gerçekleştikten sonra sperm yüzeyinde bulunan ve spermin oosite tutunabilmesine yarayan önemli bir proteindir. Eksikliğinde veya işlevinde problem olduğunda fetilizasyonun aksama uğramasına neden olmaktadır. İmplantasyon ve fertilizasyon ile ilgili bilinenler, infertilite şikayeti ile başvuran çiftlere, şikayetlerinin sebebini ve çözümünü açıklamak adına yetersiz olmaktadır. Semen analizinde değerlendirilmekte olan parametrelerin ideal olduğu erkeklerde, meni genetik materyalini, sperm işlevini veya reaktif oksijen çeşitlerini değerlendirmeye yönelik testler ile tanı koymaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmada Semen çinko seviyesi ve akrozom anomalileri bağlantısının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility has been defined by the World Health Organization as a double problem. It is known that one out of every ten couples in developed countries is affected. With the popularity of treatment techniques, babies born by in vitro fertilization in some different countries cover 4 percent of newborn babies. Since the procedures carried out in order to solve infertility enable the formation of new generations, it makes the most accurate interventions in the evolutionary stage of man. Implantation and fertilization perform natural selection by many mechanisms. The Izumo1 protein in sperm is an important protein that is found on the surface of sperm after the acrosome reaction takes place and helps sperm to attach to the oocyte. When there is a problem with its deficiency or function, it causes fetilization to be disrupted. What is known about implantation and fertilization is insufficient to explain the reason and solution of their complaints to couples who file infertility complaints. In men, where the parameters being evaluated in semen analysis are ideal, it is attempted to diagnose with tests to evaluate the genetic material of semen, sperm function or reactive oxygen species. In this context, the aim of the study was to investigate the relationship between semen zinc level and acrosome anomalies.