İç hastalıkları servisinde yatan hastalarda NT-proBNP değerinin prognoz ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between NT-proBNP levels and prognosis in patients hospitalized in the internal medicine department
  1. Tez No: 862975
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
AMAÇ N-terminal pro-B-tipi Natriüretik Peptid (NT-proBNP), pro-BNP proteininin başlangıç bölgesinden salınan bir peptittir. Bu peptit, kalp odacıklarında ve dokularda üretilen BNP hormonunun biyolojik öncülüdür. BNP'nin artması kalp kasının gerilmesine bağlı olarak gerçekleşir ve vazodilatasyon ile diürezin artmasına neden olurken, renin ve aldosteron salgılanmasını azaltır. NT-proBNP ve BNP, özellikle kalp yetmezliği tanı ve takibinde kullanılır ve kardiyovasküler bozuklukların değerlendirilmesinde önemli göstergelerdir. Yapılan çalışmalar, NT-proBNP'nin kalp yetmezliğine bağlı mortalite ile güçlü bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak, NT-proBNP yüksekliğinin sadece kalp yetmezliği değil, pnömoni, serebrovasküler olaylar ve böbrek yetmezliği gibi diğer durumlarda da mortalite ile ilişkilendirildiği görülmüştür. Bu bağlamda, çalışmamızda NT-proBNP'nin, komorbid hastalıklar ve hastaneye yatış sebebinden bağımsız olarak İç Hastalıkları servisinde yatan hastalarda servisten ayrılış şekli ile ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceğini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmada, Ocak 2022 ile Ekim 2023 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları servisinde yatarak takip edilen hastaların NT- proBNP değerleri retrospektif olarak incelendi. Hastaların yatış sürecinde bakılan serum NT- proBNP düzeyleri, servisten ayrılış şekli, yatış sebebi olan primer tanıları ve komorbid hastalıkları incelendi. Hastalar, iyilik haliyle taburcu edilenler (kontrol grubu) ve Yoğun Bakım Ünitesi'ne sevk edilen veya serviste vefat edenler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastaların NT-proBNP değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca, hastaların komorbiditeleri ve ek hastalıkları incelendi ve gruplar komorbiditelerine göre sınıflandırıldı. Tedaviyi red formu imzalayarak veya YBÜ dışında başka bir servise sevk edilerek ayrılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. İnceleme döneminde NT-proBNP sonucu bulunan ve yatarak takip edilen 971 hasta belirlendi. Tüm hastalarda NT-proBNP değeri yatış gününde alınan bir tetkik olup, yatış sürecinde tekrarlayan NT-proBNP değerleri dikkate alınmadı. BULGULAR Çalışmaya yaşları 68,49 ± 17,69 olan toplam 971 hasta dahil edilmiştir. Hastaların hastanede İç Hastalıkları servisine yatışları sonrasında prognozları incelendiğinde, 814 hasta servisten taburcu edildiği, 151 hastanın durumları nedeni ile Yoğun Bakım Ünitesi'ne sevk edildiği ve 6 hastanın ise ex olduğu görülmüştür. Hastaların NT-proBNP değerleri ile taburculuk şekilleri arasında anlamlı fark saptanmıştır. Servisten Taburcu olanlar ile servisten YBÜ'ye sevk edilerek veya ex olarak ayrılanların karşılaştırıldığı incelememizde iki grup arasında anlamlı fark bulunmakta idi (Taburcu – YBU veya Ex: 3732.15 ±7297– 10923.38 ± 12572.35 ;p:
Özet (Çeviri)
AIM N-terminal pro-B-type natriuretic peptide (NT-proBNP) is a peptide released from the initial region of the pro-BNP protein. This peptide is a biological precursor of the BNP hormone produced in the heart chambers and tissues. Increased BNP occurs due to stretching of the cardiac muscle, leading to vasodilation and increased diuresis while reducing renin and aldosterone secretion. NT-proBNP and BNP are particularly used in the diagnosis and monitoring of heart failure and are important indicators in the evaluation of cardiovascular disorders. Studies have shown a strong association between NT-proBNP elevation and mortality due to heart failure. However, elevated NT-proBNP has also been associated with mortality in conditions other than heart failure, such as pneumonia, cerebrovascular events, and renal failure. In this context, our study aimed to evaluate whether NT-proBNP is associated with the mode of discharge in patients admitted to the Internal Medicine service regardless of comorbidities and reason for hospitalization. MATERIALS AND METHODS In this study, NT-proBNP values of patients hospitalized in the Internal Medicine service of Fatih Sultan Mehmet Research and Training Hospital between January 2022 and October 2023 were retrospectively analyzed. Serum NT-proBNP levels measured during the hospitalization period, mode of discharge, primary diagnoses leading to admission, and comorbidities were examined. Patients were divided into two groups: those discharged in stable condition (control group) and those transferred to the Intensive Care Unit or deceased during hospitalization. NT-proBNP values of patients in both groups were compared. Additionally, comorbidities and additional illnesses of patients were examined, and groups were classified based on comorbidities. Patients who left the treatment by signing a refusal form or by being transferred to another service outside the ICU were not included in the study. A total of 971 patients with NT-proBNP results during the study period were identified. NT- proBNP value was a single test taken on the day of admission, and repeated NT-proBNP values during hospitalization were not considered. RESULTS A total of 971 patients with a mean age of 68.49 ± 17.69 were included in the study. Upon examining the prognosis of patients admitted to the Internal Medicine service, it was observed that 814 patients were discharged from the hospital, 151 patients were transferred to the Intensive Care Unit due to their condition, and 6 patients expired. There was a significant difference between NT-proBNP values of patients and modes of discharge. In our analysis comparing patients discharged from the service with those transferred to the Intensive Care Unit or expired, a significant difference was found between the two groups (Discharge – ICU or Expire: 3732.15 ± 7297– 10923.38 ± 12572.35; p: