Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda biyokimyasal parametreler ile serum kinürenin yolağı, vücut kompozisyonu, kas kütlesi ve osteoporoz arasındaki ilişki
Relationship between biochemical parameters and serum kynurenine pathway, body composition, muscle mass, and osteoporosis in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 966761
  2. Yazar: GONCA GÜL ERKEĞİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: ÇalıĢmamızın amacı; KBH olan bireylerde kinürenin yolağı metabolitlerinin biyokimyasal parametreler, osteoporoz ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi ve ayrıca bu parametrelerin birbirleriyle olan iliĢkisini incelemektir. Yöntem: ÇalıĢmamız tek merkez, prospektif ve kontrollü bir çalıĢma olarak planlandı. ÇalıĢmamıza Ocak 2024 -Kasım 2024 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Polikliniğinde ve Nefroloji servisinde yatan 18 yaĢ üzeri, GFR
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate the effects of kynurenine pathway metabolites on biochemical parameters, osteoporosis and body composition in individuals with CKD and also the relationship between these parameters. Methods: Our study was planned as a single-center, prospective and controlled study. Our study included 100 chronic kidney patients over the age of 18, GFR