Teknolojinin gelişmesi ile birlikte illüstrasyonun dönüşümü
Transformation of illustration with the development of technology
- Tez No: 862992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi sanat alanında da önemli değişimlere yol açmıştır. Yaşanan bu değişimlerin illüstrasyon alanında da bazı dönüşümlere sebep olduğu söylenebilir. Teknolojik gelişmeler beraberinde geleneksel illüstrasyon teknikleri, dijitalleşme ve yeni teknolojik araçların kullanımıyla birlikte evrim geçirmiş ve bu kapsamda sanatçılar için daha geniş olanaklar ortaya çıkmıştır. Dijitalleşme ile birlikte geleneksel kâğıt ve kalemle yapılan illüstrasyonlar, dijital tabletler, grafik tabletler ve özel çizim yazılımları sayesinde dijital ortama taşınmıştır. Bu sayede sanatçılar, eserlerini daha hızlı bir şekilde oluşturabilme ve düzenleyebilme şansına erişirken, aynı zamanda renk paletini genişleterek daha etkileyici ve detaylı çalışmalar ortaya koyma olanağına da sahip olmaktadır. Bu bağlamda teknolojinin etkisiyle illüstrasyonun, sadece iki boyutlu bir resimden çok daha fazlasını ifade eden çok boyutlu bir sanat formuna dönüştüğünü söylemek mümkündür. Görüldüğü gibi teknolojik gelişmeler illüstrasyon sanatının evrimleşmesine yol açmakta ve sanatçılara yeni ve yaratıcı imkanlar sunmaktadır. Geleneksel ve dijital tekniklerin kullanılmasıyla birlikte ise sanatçılar çok daha yaratıcı eserler ortaya koyabilmekte, aynı zamanda anlık düzeltmelerle kafasındaki tasarımı çok daha net bir şekilde izleyiciye yansıtmaktadır. Günümüzde geleneksel ve dijital tekniklerin bir araya geldiği eserler, sanat dünyasında çeşitliliği artırarak izleyicilere daha zengin ve etkileyici deneyimler sunmaktadır. İllüstrasyon, teknolojinin dinamik değişimine uyum sağlayarak, sanat dünyasındaki ilerlemeye öncülük etmeye devam etmektedir. Bu bilgilerden hareketle hazırlanan bu çalışmada tarihin başından beri dünyada sarsıcı etkiler yaratan savaşların fantastik illüstrasyonlarla harmanlanmasına çalışılmış ve savaşın farklı bir yüzünü ortaya koymayı amaçlayan tasarımlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The acceleration of technology as a result of globalization has led to significant changes in the field of art. It can be said that the changes experienced have also caused some transformations in the field of illustration. Traditional illustration techniques, shaped by technological developments, have evolved with digitalization and the use of new technological tools. Accordingly, wider opportunities have emerged for artists. With digitalization, illustrations made with traditional paper and pencil have been moved to the digital environment thanks to digital tablets, graphic tablets and special drawing software. Artists have the opportunity to create and edit their works more quickly. At the same time, it also has the opportunity to create more impressive and detailed works by expanding the color palette. In this context, it is possible to say that, with the influence of technology, illustration has turned into a multidimensional art form that expresses much more than just a two-dimensional painting. All technological developments lead to the evolution of the art of illustration and offer new and creative opportunities to artists. With the use of traditional and digital techniques, artists can produce much more creative works. At the same time, he reflects the design in his mind to the audience more clearly with instant corrections. Today, works that combine traditional and digital techniques increase diversity in the art world and offer richer and more impressive experiences to the audience. Illustration continues to lead the way in the art world by adapting to the dynamic change of technology. In this study prepared based on this information, an attempt has been made to blend the wars that have had a shocking impact on the world since the beginning of history with fantastic illustrations. In this way, designs aiming to reveal a different face of the war were created.