12-18 yaş arası çocukların beden algısı ve yeme bozukluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between body image and eating disorders in children aged 12-18
  1. Tez No: 862993
  2. Yazar: SELEN MANDEL IŞIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Beden algısı, kişinin fiziksel özelliklerinin kendisi tarafından olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmesidir. Adölesan dönem, birçok rasyonel olmayan kararın alındığı ve riskli davranışın en sık başladığı dönemdir. Beden hoşnutsuzluğu beraberinde; riskli davranışlardan yeme sonrası kusma, tıkınırcasına yeme, uygunsuz diyet uygulamaları gibi beslenme bozukluklarını getirebilmektedir. Çalışmamızda 12- 18 yaş arası adölesanların beden algısı ile yeme bozuklukları arasında ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı kesitsel çalışmamıza 2024 yılı Ocak-Şubat aylarında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine rutin sağlık takibi amacıyla başvuran 12-18 yaş arası 101 genç dahil edilmiştir. Yapılan yüz yüze görüşmelerde çocuklara Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği'ni kapsayan tarafımızca düzenlenmiş bir anket oluşturularak veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hasta polikliniğine başvuran 101 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamıza katılanların %67.3'ü kız, %32.7'si erkektir. Adölesanların ortalama yaşı 14.495, vücut kitle indeksi ortalama 25.60 olarak saptanmıştır. Hanelerin toplam gelir düzeyi %75.2 oranda 11000-40000TL arası olup, %21.8'i 11000TL altı, %3'ü 40000TL ve üzeridir. Beden memnuniyeti değerlendirme ölçeği sonucunda adölesanların %22.8'i“beden yetersizliği”, %65.3'ü“beden yeterliliği”ve %11.9'u“içsel çatışma”grubunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Body image perception is the evaluation of one's physical characteristics as positive or negative by the individual. Adolescence is a period where many irrational decisions are made and risky behaviors often begin. Body dissatisfaction can lead to eating disorders such as post-meal vomiting, binge eating and inappropriate dieting. The aim of our study is to evaluate the relationship between body image perception and eating disorders among adolescents aged 12-18. MATERIAL AND METHODS: Our descriptive cross-sectional study included 101 adolescents aged 12-18, who presented to the outpatient pediatric clinic of Health and Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital for routine health controls between January 2024 and February 2024. Face-to face interviews were conducted and data were collected using a questionnaire prepared by us, including Eating Disorders Diagnostic Scale (DSM-V) and Body Appreciation Scale as well as questions regarding the demographics of adolescents and analyzed statistically. RESULTS: A total of 101 patients presenting to the outpatient pediatric clinic were included in our study. Of the participants, 67.3% were female and 32.7% were male. The mean age of adolescents was 14.495, and the mean body mass index was 25.6. The total household income was between 11000-40000TL in 75.2%, 21.8% was below 11000TL and 3% was above 40000TL. According to Body Appreciation Scale, 22.8% of adolescents were in the“body inadequacy”group, 65.3% in the“body competence”group and 11.9% was in the“inner conflict”group.