Konvansiyonel ve cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi sonrası gülümseme estetiği ve tedavi başarı algısının değerlendirilmesi
Evaluation of smile aesthetics and perception of treatment success after conventional and surgical assistid rapid maxillary expansion
- Tez No: 862997
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel ve cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi uygulanan hastalarda gülümseme estetiğinin karşılaştırılması ve farklı uzmanlık dalları ile meslekten olmayan bireylerin gülümseme estetiği ve tedavi başarı algısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada her bir grup için dahil edilme kriterlerine uyan 7'şer birey olmak üzere toplam 14 bireyin tedavi öncesi, genişletme sonu ve sabit tedavi sonu ağız içi ön ve ağız dışı gülümseme fotoğrafları kullanılmıştır. Ortodontist (n=45), meslekten olmayan bireyler (n=45), ağız, diş̧ ve çene cerrahı (n=45) ile restoratif ve protetik diş tedavisi uzmanları (n=45) olmak üzere dört grup katılımcı fotoğrafları değerlendirmiştir. Anket iki kısımdan oluşmaktadır. Anketin birinci kısmında her bir slaytta, konvansiyonel veya cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi yapılan bir hastanın tedavi başı (a), genişletme sonu (b) ve tedavi sonu (c) ağız içi ön ve ağız dışı gülümseme fotoğraflarına yer verildi. Katılımcılardan her slaytta a,b ve c aşamalarının her biri için gülümseme estetiğini 7'li likert ölçeği üzerinden puanlamaları istendi. Anketin ikinci kısmında ise yalnızca uygulama sonu fotoğraflarına yer verildi ve katılımcılardan tedavi başarısının daha yüksek olduğunu düşündükleri vakayı seçmeleri istendi. İstatiksel analiz için Kruskal Wallis testi, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney testi, Friedman testi, Wilcoxon testi, Ki-kare testi, bağımlı gruplar t testi ve korelasyon testi uygulandı. Yapılan anket sonucunda tüm vakalara verilen toplam skorlar tüm meslek gruplarında tedavi başına göre genişletme sonunda ve tedavi sonunda önemli artış göstermiştir, aynı zamanda genişletme sonuna göre tedavi sonunda verilen skorlar da daha fazladır. Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi grubunda ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlarının tedavi başı ve genişletme sonu skorları arasındaki artış diğer meslek gruplarına göre anlamlı olarak daha fazladır. Restoratif ve protetik diş tedavisi uzmanları genişletme sonu fotoğraflarına diğer meslek gruplarına göre en düşük skoru vermişlerdir. Meslekten olmayanların gülümseme estetiğini değerlendirirken ekspansiyonun etkilerinden ziyade çapraşıklık ve alt kesici görünürlüğü gibi faktörlere odaklandığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, farklı uzmanlık dalları ile meslekten olmayan bireylerin gülümseme estetiği ve tedavi başarı algısının farklı olduğu ve ortodontistler ile ağız, diş ve çene cerrahlarının üst çene genişletmesi uygulamasının daha çok farkında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare smile aesthetics and perception of treatment success between different professionals in dentistry and laypeople after conventional and surgically assisted rapid maxillary expansion. The sample was comprised of pre-treatment, post-expansion, and post-treatment extra-oral smile and intra-oral vestibule photographs of a total of 14 individual, 7 patients for each group, who underwent conventional or surgically assisted rapid palatal expansion. Four groups of observers, Orthodontists (n=45), Laypeople (n=45), Maxillofacial Surgeon (n=45), Restorative and Prosthetic Dentistry Specialists (n=45) evaluated the photographs. The survey consists of two parts. In the first part, each slide contains intra-oral frontal and extra-oral smile photographs of a patient who underwent conventional or surgically assisted rapid maxillary expansion at the pre-treatment, post-expansion, and post-treatment. In each slide, participants were asked to score the attractiveness of smile aesthetics for each of the a, b, and c stages by a 7-point likert scale. In the second part, only the post-expansion photos from each treatment group were included. The observers were asked to choose the one which had higher treatment success. Kruskal Wallis test, Mann Whitney test with Bonferroni correction, Friedman test, Wilcoxon test, Chi-square test, dependent groups t test and correlation tests were performed for statistical analysis. As a result of the survey, the total scores given to all cases showed a significant increase at post-expansion and at the post-treatment compared to the beginning of treatment in all professional groups, and at the same time, the scores given at the post-treatment were higher than at the post-expansion. In the surgically assisted rapid palatal expansion group, the increase between the pre-treatment and post-expansion scores of oral and maxillofacial surgeons is significantly higher than other professional groups. Post-expansion scores of Restorative and Prosthetic Dentistry specialists were the lowest compared to other professional groups. When evaluating smile aesthetics, laypeople appeared to focus on factors such as crowding and lower incisor visibility rather than the effects of expansion. As a result of this study, it has been concluded that the perception of smile aesthetics and treatment success of different specialties and laypeople is different, and also orthodontists and oral and maxillofacial surgeons are more aware of the results of maxillary expansion.