Konaklama işletmelerinde denetim riskleri ve uygun denetim tekniklerinin geliştirilmesi
Audit risks in accommodation business and development of appropriate auditing techniques
- Tez No: 86303
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Son yıllarda ülkemizde turizm yatırımlarının artması ve turizm sektörünün belirli bir potansiyele ulaşması bu sektörde yer alan işletmelerin çoğalmasına ve büyümesine neden olmuştur, işletmelerin büyümesi ve rekabetin artması uzman kişilerce yönetilme zorunluluğunu ve finansman ihtiyacını gündeme getirmiştir, işletme sahiplerinin yönetimden çekilmesi ve finansman ihtiyacının artması bu işletmelerin finansal durumu hakkındaki bilgilere olan ihtiyacı arttırmıştır. Bilgi kullanıcılarının doğru karar alabilmesi ve finansal tablolara olan güvenin sağlanması mali tabloların dış denetimi sayesinde gerçekleşir. Bağımsız dış denetim büyük ölçüde iç kontrol sistemine dayanmaktadır. İç kontrol sistemi ne kadar güvenilir ise denetim çalışmaları o derece kolaylaşmaktadır. Finansal tabloların dış denetimi ile denetlenen işletmenin etkinliği ve verimliliği arttırılabilir. Denetimin amacına ulaşabilmesi iki unsurun gerçekleşmesine bağlıdır. Bunlar; işletmede iyi bir iç kontrol sisteminin var olması ve risk unsuru taşıyan denetim alanlarına uygun denetim tekniklerinin uygulanmasıdır. Çalışmamızda bağımsız dış denetimin amacına ulaşabilmesi için turizm sektöründe ağırlıklı olarak yer alan konaklama işletmelerinin iç kontrol sistemleri üzerinde durulmuş ve bu işletmelerin denetim risklerinin belirlenmesine ve belirlenen risk alanlarına uygun denetim tekniklerinin geliştirilmesine çalışılmıştır. Bu yaklaşımla her bölümde işlenen konular aşağıdaki gibidir. 160Birinci bölümde; konaklama işletmeleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu işletmelerin diğer işletmelerden farklı yönleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca denetim konusu da bu bölümde ana hatları ile incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde iç kontrol sistemi tanımı, amaçları ve unsurları ortaya konarak işlenmiş ve iç kontrol sistemi ile kontrol edilmeye çalışılan denetim risklerine de değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde ifade edilen bu denetim risklerine karşı uygulanması gereken uygun denetim teknikleri işlenmiştir. 161
Özet (Çeviri)
SUMMARY As tourism investments have increased and tourism industry has achieved a certain potential recently in our country, enterprises in the sector have revealed a growth in both number and size. The growth of enterprises as well as the increased competition have resulted in specialized managing staff and financing requirements. The withdrawal of property owners from management tasks as well as the increased financing requirements have added to the need for data on the financial situation of the enterprises. Proper decision-making by data users as well as ensuring reliance on financial statements can be achieved through external auditing of financial statements. Independent external audit is based to a high extent on an internal system of control. The more reliable the internal system of control. The more reliable the internal system of control is, the more facile the auditing studies are. The effectiveness and efficiency of an audited enterprise can be improved through external auditing on financial statements. The audit's achievement of its aim depends on two elements, which are the existence of a sound internal system of control in an enterprise, and the employment of proper auditing techniques in the fields of audit involving risk element. The study focuses on internal systems of control of accommodation enterprises taking the major part in tourism industry so that independent external auditing can achieve its aim and tries to determine the auditing risks involved in such enterprises as well as developing such auditing techniques as appropriate to risk areas determined. The topics dealt with in each part on the basis of this approach are as follows: 162The first part gives general information on accommodation enterprises and dwells upon the distinctive aspects of such enterprises as compared to others. Also, an effort is made in this part to outline the subject of auditing. The second part studies internal system of control with its definition, aims and elements and also refers to the auditing risks that are intended to be controlled via internal system of control. The third part, finally, studies the proper auditing techniques needed to be employed against such auditing risks as referred to in the second part. 163