In vitro fertilizasyon tedavisi uygulanan hastalarda ovaryan endometriozis varlığının siklus sonuçlarına etkisi
The effecr of the ovarian endometriosis on cycle outcomes in patients undergoing in vitro fertilisation treatment
  1. Tez No: 863068
  2. Yazar: NESİL ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARAKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Endometrozs özellkle üreme çağındak kadınları etkleyen, ön planda pelvk ağrı ve nfertlteye sebep olan kronk nflamatuar br hastalıktır. Endometrozs olan hastaların %30 la 50'snde nfertlte görülmektedr. Endometrozsn nfertlte üzerndek etkler günümüzde hala araştırılmaktadır ve brçok mekanzma üzernden etks olduğu zamanla keşfedlmektedr. Bu çalışmada ovaryan endometrozs varlığının IVF sklus özellk ve sonuçlarının üzerne etksnn araştırılması amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Çalışmamız retrospektf vaka kontrol çalışması olarak TC Sağlık Bakanlığı Zeynep Kaml Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğtm ve Araştırma Hastanes Tüp Bebek Üntesnde tek merkezl olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 2023-2024 yıllarında Tüp Bebek Üntesnde tedav edlmş olan toplam 241 hasta dahl edlmtr. Vaka grubuna 79 adet ovaryan endometrozs olan ve herhang br sebepten IVF endkasyonu almış hasta, kontrol grubuna se 162 adet düşük over rezerv, erkek faktörü, tubal faktörü, polkstk over sendromu veya açıklanamayan nfertltes olan, bu sebeplerden herhang br nedenyle YÜT endkasyonu almış hasta dahl edlmştr. Olguların hepsne antagonst rejm uygulanmış, IVF tedavs boyunca hastaların sklus özellkler ve sonuçları kaydedlmştr. Bulgular: Çalışmamızda; ovaryan endometrozs olan hastalarda sklus özellk ve sonuçları değerlendrldğnde toplam oost sayısı, MII oost sayısı, fertlze oost sayısı ve transfer edlen embryo sayısı daha düşük olarak görülmüştür. Endometroması olan hasta grubunda kullanılan toplam gonadotropn dozu daha yüksek ve doğal olarak tedav süres daha uzundur. Ancak MII oost oranı ve fertlzasyon oranı arasında statstksel farklılık görülmemştr. Çalışmamızın en son çıktısı olan byokmyasal ve klnk gebelk oranlarında k grup arasında statstksel olarak anlamlı olarak farklılık görülmemştr. Sonuç: Ovaryan endometrozs, ovaryan yanıtı ve dolayısıyla oost sayısını, folkülogenez ve bu yol üzernden de oost maturasyonunu olumsuz etklemektedr. Ancak klnk ve byokmyasal gebelk sonuçları üzernde etks yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometriosis is a chronic inflammatort disease that particularly affects women of reproductive age, primarily causing pelvic pain and infertilitr. Infertility is observed in 30% to 50% of patients with enometriosis. The effects of endometriosis on infertility are still being researched today, and its impact through various mechanisms is gradually being discovered. This study aims to investigate the effect of the presence of ovarian endometriosis on the characteristics and outcomes of IVF cycles. Material and Method: Our study was conducted as a retrospective casecontrol study at the Zeynep Kamil Womens' and Children's Diseases Training and Research Hospital IVF Unit, as a single-center study. A total of 241 patients treated at the IVF Unit between 2023 and 2024 were included in the study. The case group consisted of 79 patients with ovarian endometriosis who received IVF indication for any reason, while the control group consisted of 162 patients with diminished ovarian reserve, male factor infertility, tubal factor infertility, polycystic ovary syndrome, or unexplained infertility, who received IVF indication for any of these reasons. All cases were treated with the antagonist regimen, and the cycle characteristics and outcomes of the patients were recorded throughout the IVF treatmend. Results: In our study, when cycle characteristics and outcomes were evaluated in patients with ovrian endometriosis, the total number of oocytes, MII oocyte count, fertilised oocyte count and number of embryos transferred were observed to be lower. The total goandotropin dose used in the case group was higher, and naturally, the treatment duration was longer. However, there was no statistical difference observed between the MII ooyte rate and fertilisation rate. There was no statistically significant difference observed between the two groups in terms of biochemical and clinical pregnancy rates. Conclusion: Ovarian endometriosis negatively affects ovarian response and consequently the number of oocytes, folliculogenesis and oocyte maturation through this parthway. However, it does not have an effect on clinical and biochemical pregnancy outcomes.