Proloterapinin diz ağrılı hastalarda yaşam kalitesi ve ağrı kesici kullanımı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of prolotherapy on quality of life and painkillers use in patients with osteoarthritis
- Tez No: 863078
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı proloterapinin kronik diz ağrılı hastalarda yaşam kalitesi ve ağrı kesici kullanımı üzerine etkisinin incelenmektir Gereç ve Yöntem: Araştırmaya aile hekimliği polikliniğinde takip edilen, nedeni bilinmeyen birincil tip diz ağrısı tanısına sahip, dışlama kriterlerimize uyan 92 hasta davet edilmiştir. Bu hasta listesi oluşturulurken hastaların muayenesi, hastalarla yapılan görüşmeler yanında tıbbi kayıtları ve tetkiklerinden de yararlanılmıştır. Hastalar basit randomizasyon yöntemi ile proloterapi (n=46) ve kontrol grubu (n=46) olmak iki gruba ayrılmıştır. Ancak çalışma başladığında bu hastalardan proloterapi grubunda 32 kişi ve kontrol grubunda 33 kişi araştırmaya katılmıştır. Araştırma öncesinde proloterapi ve kontrol grubunda araştırma hakkında ayrıntılı bir biçimde bilgi verilmiş olup tüm katılımcılardan araştırmaya katılmaya gönüllü olduklarına dair imzalı onam alınmıştır. Proloterapi grubuna ağrı bölgesine enjeksiyon yöntemi ile %5 dektroz uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut medikal tedavilere devam edilmiş ve herhangi bir enjeksiyon işlemi uygulanmamıştır. Araştırma öncesi tüm katılımcılar Olgu Rapor Formu, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (SF-36) ile değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki vakalar VAS ve SF-36 ölçekleri ile birinci ay sonunda tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of prolotherapy on quality of life and painkiller use in patients with osteoarthritis. Material and Methods: 92 patients who were followed up in the outpatient clinic of family medicine, who had a diagnosis of primary type of knee pain whose cause was unknown, and who met our exclusion criteria were invited to the study. When creating this patient list, the examination of patients, interviews with patients, as well as their medical records and examinations were used. Patients were divided into two groups: prolotherapy (n=46) and control group (n=46) by simple randomization method. However, when the study started 32 people in the prolotherapy group and 33 people in the control group of these patients participated in the study. Prior to the research, detailed information was provided about the research in the prolotherapy and control group and signed consent was obtained from all participants that they volunteered to participate in the research. 5% dextrose was applied to the prolotherapy group by injection method to the pain area. In the control group, existing medical treatments were continued and no injection procedure was performed. Before the research, all participants were evaluated with Case Report Form, Visual Analog Scale (VAS) and Quality of Life Scale Short Form (SF-36). The cases in the experimental and control groups were re-evaluated with the VAS and SF-36 scales at the end of the first month.