Diyabetik ayak ülserli bireylerde yara bakım uygulamalarının yara iyileşme süreçlerine etkisinin değerlendirilmesi (2 yıllık retrospektif analizi)
Evaluation of the effect of wound care practices on wound healing processes in individuals with diabetic foot ulcers (2-year retrospective analysis)
- Tez No: 863089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetik ayak ülserleri (DAÜ) tedavisi karmaşık ve ekstremiteleri tehdit eden oldukça sık görülen diyabetin önemli bir komplikasyonudur. Erken dönemde yaraya erken müdahale edilmesi hastane yatışlarının kısalmasına, tedavi maliyetlerinin düşmesine ve yaranın hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada, DAÜ olan hastalarda yara bakım uygulamalarının yara iyileşme süreçlerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Restrospektif olarak yürütülen çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Araştırmanın evrenine, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2020 – Ocak 2022 tarihlerinde DAÜ olan 120 sayıda hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine, belirtilen tarihler arasında araştırma kriterlerini karşılayan 100 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu anketi kullanıldı. Formda hastaların demografik ve hastalığına ait bilgiler, yara değerlendirme ve yara bakım uygulamalarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-kare ve Spearman korelasyon analizi testi kullanıldı. Hastaların %71'i (n=71) erkek, %29'u (n=29) kadın, yaş ortalaması 56,10 (SS=13,02), %65'inin yarası Wagner 2 düzeyinde ve yara iyileşme süresi 24,17 (SS=12,49) gündü. Hastaların %26'sının hastaneye tekrar yatışının yapıldığı, %84'ünde diyabetik ayak enfeksiyonu geliştiği, cerrrahi müdahaleler arasında hastaların %10,64'ünde ampütasyon, %47'sinde süturasyon işlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot ulcers (DFU) are a very common complication of diabetes that are extremity threatening challenging wounds. Treatment is difficult and complex. Early intervention prevents prolonged hospital stays and wound dressings. The prevention of ulcer formation is the key. In this study, we aimed to evaluate the effect of wound care practices on the wound healing process in patients with (DFU). Our study was carried out retrospectively and is both descriptive and cross-sectional. The population of the study consisted of 120 patients diagnosed with (DFU) between January 2020 and January 2022 at the Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. The sample of the study included 100 patients who met the research criteria between the specified dates. Questionnaires were used to collect patients' data. The form includes information about the demographic and medical; history of the patients, wound evaluation and wound care practices. Descriptive statistics and Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Chi-square and Spearman correlation analysis tests were used in the analysis of the data. Of the patients, 71% (n=71) were male, 29% (n=29) were female, the mean age was 56.10 (SD=13.02), 65% had Wagner 2 wounds and wound healing time was 24.17 (SD=12.49) days. 26% of the patients were re-admitted to the hospital, 84% developed diabetic foot infection, and 10.64% of the patients were amputated and 47% of the patients were sutured.