Alerjik rinokonjonktivitli hastalarda iki farklı tedavi yönteminin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of two different treatment methods on the quality of life in patients with allergic rhinoconjunctivitis
- Tez No: 863092
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada alerjik rinitin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek ve alerjik rinit hastaları için büyük öneme sahip olan hayat kalitesi sorunlarını ölçmek, ayrıca intranazal steroidlerin ve intranazal antihistaminik-intranazal steroid kombinasyonlarının alerjik rinit (AR) semptomları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi KBB kliniğinde prospektif olarak planlanan Aralık 2022 – Ekim 2023 aralığında kliniğimize başvuran alerjik rinit deri prick testi pozitif olan erişkin hastalar değerlendirilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, kullandığı ilaçlar, komorbid hastalıkları ve alerjik rinit semptomları değerlendirildi. Hastaların alerjik rinit şikayetleri Alerjik Rinit Skoru (ARS) soru formu ile değerlendirildi. Alerjik rinit skoru 7 ve üzeri olanlar çalışmaya dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. Hafta, 1.ay ve 2.ayda Rinokonjonktivit Yaşam Kalitesi Anketi (RKYK) ve Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Hastalara alerjik rinit tedavi endikasyonu bulunan iki farklı topikal sprey randomize olarak verildi. Kullanılan ilaçların etki başlama süresi Aze-Flu kombine grupta 4,38 ve flutikazon grubunda 4,50 gün ortalamadaydı. İki grup arasında olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p0,050). Geçici tat bozukluğu, kalıcı tat bozukluğu ve kalıcı koku bozukluğu sonuçlarının VAS ile karşılaştırılmasında 1.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of allergic rhinitis on the health-related quality of life and to identify significant quality-of-life challenges faced by allergic rhinitis patients. Additionally, it aimed to evaluate the effects of intranasal steroids and combinations of intranasal antihistamines with steroids on AR symptoms. Adult patients who tested positive for allergic rhinitis via a skin prick test and sought treatment at our clinic between December 2022 and October 2023 were included in this prospective study conducted at the Pamukkale University Hospital ENT clinic. The patients' age, gender, medications, comorbid diseases, and allergic rhinitis symptoms were assessed. Allergic rhinitis scores were determined using the ARS (Score For Allergic Rhinitis) form, with those scoring 7 or higher being eligible for the study. Patients underwent evaluation using the RQLQ and VAS (Visual Analog Scale) before treatment and at 1st week, 1st month, and 2nd month post-treatment. They were randomly assigned to receive one of two different topical sprays indicated for allergic rhinitis treatment. The average onset time of the drugs used was 4.38 days in the Aze-Flu combined group and 4.50 days in the fluticasone group. There was no significant difference between the two groups (p0.050).