Farklı intraoral tarayıcılar ve konvansiyonel ölçü maddelerinin tek üye implantların ölçü doğruluğuna etkisi
The effect of different intraoral scanners and conventional impression materials on the impression accuracy of single unit implants
- Tez No: 863091
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İmplantüstü protetik restorasyonlar, günümüzde kısmi ve tam dişsizlik olgularında ilk akla gelen tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Kaliteli bir implantüstü protez üretebilmek için en önemli aşamaların başında ölçü aşaması gelmektedir. İyi bir ölçü alınıp, kemik içerisindeki implantların konumunu ana modele doğru transfer edilemediğinde sağlıklı bir protez üretmek mümkün olmamaktadır. Çalışmamızın amacı, günümüzde hızla gelişmekte olan çeşitli intraoral tarayıcı teknolojileri ile diş hekimliğinde yıllardır başarılı bir şekilde kullanılan konvansiyonel ölçü maddelerinin gerçeklik (trueness) ve tekrarlanabilirlik (precision) düzeylerini karşılaştırmaktır ve sonuç olarak bütün tarayıcı ve ölçü maddelerinin doğruluğunu (accuracy) karşılaştırmaktır. Çalışmamızda, molar bölgede tek implant bulunan çene modeli üzerinden 5 farklı intraoral tarayıcı ve 3 farklı konvansiyonel ölçü maddesi ile ölçüler alınmıştır. Alınan ölçülerden elde edilen STL (Standart Triangle Language) tarama verileri bir tersine mühendislik yazılımına yüklenerek, modelden endüstriyel optik tarayıcı ile elde edilen referans tarama üzerine tek tek çakıştırılmıştır. Ortaya çıkan sapma değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizin ilk adımı olarak normallik varsayımı Shapiro Wilk testi ile, varyans homojenliği ise Levene testi ile kontrol edilmiştir. Normallik varsayımının karşılandığı durumlarda sabit bir değer ile ölçüm ortalamalarının farkının incelenmesi için Tek Örneklem T testi; varsayımının karşılanmadığı durumlarda ise Wilcoxon İşaret Sıra testi kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olan üç ve daha çok bağımsız grubun ortalamalarının karşılaştırılması için ANOVA testi, varsayımların sağlanmadığı durumlarda ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Farkı yaratan grup ya da grupların belirlenmesi için Post Hoc Bonferroni ve Tamhane's T2 analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonunda, CEREC Primescan'in en yüksek doğruluk değerini gösterdiği bulunmuştur. Konvansiyonel ölçü maddeleri arasında ise en yüksek doğruluk değeri polieter grubunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implant-based prosthetic restorations have become one of the first treatment options that come to mind in cases of partial and complete edentulism. The impression phase is one of the most important stages in producing a quality implant-supported prosthesis. It is not possible to produce a healthy prosthesis if a good impression is not taken and the position of the implants in the bone cannot be transferred correctly to the main model. The aim of our study is to compare the trueness and precision levels of various intraoral scanner technologies, which are rapidly developing today, and conventional impression materials that have been used successfully in dentistry for years, and as a result, to compare the accuracy of all scanners and impression materials. In our study, measurements were taken with 5 different intraoral scanners and 3 different conventional impression materials on the jaw model with a single implant in the molar region. STL (Standard Triangle Language) scan data obtained from the measurements taken was loaded into a reverse engineering software and superimposed one by one on the reference scan obtained from the model with an industrial optical scanner. The resulting deviation values were recorded. As the first step of the statistical analysis, the normality assumption was checked with the Shapiro Wilk test, and the homogeneity of variance was checked with the Levene test. One-Sample T test to examine the difference between a constant value and measurement averages in cases where the normality assumption is met; In cases where the assumption was not met, the Wilcoxon Sign Rank test was used. ANOVA test was used to compare the means of three or more independent groups with normal distribution, and the Kruskal Wallis test was applied in cases where the assumptions were not met. Post Hoc Bonferroni and Tamhane's T2 analyzes were used to determine the group or groups that made the difference. Analyzes were carried out in IBM SPSS 25 program. At the end of our study, it was found that CEREC Primescan showed the highest accuracy value. Among conventional impression materials, the highest accuracy value was determined in the polyether group.