Akut koroner sendromlarda CRP/albümin oranının prognoz ve mortalite üzerine etkisi
Effect of CRP/albumin ratio on prognosis and mortality in acute coronary syndromes
  1. Tez No: 863097
  2. Yazar: SELCAN BALDANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ateroskleroz ilişkili inflamasyon sürecinin akut koroner sendrom (AKS) patogenezinde rolü olduğu ile ilgili artan kanıtlar inflamasyon biyomarkırlarının prognostik rollerinin araştırılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada önemli bir inflamasyon belirteci olarak değerlendirilen C-reaktif protein (CRP)/albümin oranının (CAO) prognostik rolü incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve hastane tabanlı bir retrospektif kohort araştırması tasarımına sahip bu tez çalışması Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Servisine 14.08.2020 ile 30.08.2022 tarihleri arasında çeşitli semptomlar ile başvurmuş ve akut koroner sendrom tanısı ile yatışı yapılmış, 18 yaş ve üzeri 997 hasta ile yürütülmüştür. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar, arter kan gazı, ekokardiyografi (EKO) ve elektrokardiyografi (EKG) parametreleri ile hastaneye başvurudan itibaren ilk 24 saat içinde ölüm varlığı, hastaneye başvurudan itibaren ilk 1 ay içinde ölüm varlığı, taburculuk sonrası ilk 1 ayda tekrar kardiyak nedenli hastaneye yatış ihtiyacı, taburculuk sonrası ilk 1 ayda tekrar revaskülarizasyon ihtiyacı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 997 hastanın medyan yaş 62,0 yıl olarak bulunmuşken, hastaların büyük çoğunluğu (%73,4) erkektir. Hastaların 21'i (%2,1) ilk 24 saatte, 41'i ise (%4,1) ilk 1 ayda ex olmuşken; ilk 24 saatte ex olmayan 976 hastanın 84'ünde (%8,6) tekrar kardiyak nedenli yatış ihtiyacı ve 53'ünde (%5,4) tekrar revaskülarizasyon ihtiyacı gelişmişken, 18 hastada (%1,8) tekrar MI ve 1 hastada (%0,1) inme gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing evidence suggests the role of the inflammation process associated with atherosclerosis in the pathogenesis of Acute Coronary Syndrome (ACS), leading to the investigation of the prognostic roles of inflammatory biomarkers. This study examined the prognostic role of the C-reactive protein (CRP)/albumin ratio (CAR), evaluated as an important inflammation indicator. Materials and Methods: This thesis, with a single-center and hospital-based retrospective cohort study design, was conducted with 997 patients aged 18 and over who presented with various symptoms and were hospitalized with a diagnosis of ACS to the Emergency Medicine Service of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between 14.08.2020 and 30.08.2022. The associations between patients' demographic and clinical characteristics, laboratory, arterial blood gas, echocardiography (ECHO), and electrocardiography (ECG) parameters, and the presence of death within the first 24 hours of hospital admission, the presence of death within the first month of hospital admission, the need for re-hospitalization due to cardiac reasons within the first month after discharge, and the need for revascularization within the first month after discharge was investigated. Results: The median age of the 997 patients included in the study was found to be 62.0 years, with the majority of patients (73.4%) being male. While 21 patients (2.1%) died within the first 24 hours, and 41 patients (4.1%) died within the first month, among the 976 patients who did not die within the first 24 hours, 84 (8.6%) had a need for re-hospitalization due to cardiac reasons, and 53 (5.4%) had a need for revascularization within the first month after discharge, while 18 patients (1.8%) developed re-MI, and 1 patient (0.1%) developed stroke.