Akut koroner sendromlarda atorvastatin ve simvastatinin anti-inflamatuar etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of anti-inflammatory effects of atorvastatin and simvastatin in acute coronary syndromes
  1. Tez No: 118222
  2. Yazar: GÜÇLÜ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET: Aterosklerozun patofizyolojisinde, inflamasyonun önemli rol oynadığı, akut koroner sendromlara yol açan plak yırtılmasının inflamasyonun akut alevlenmesine bağlı olduğu bilinmektedir. Kronik inflamasyonun, statinler ile engellenebileceği, bir inflamasyon belirteci olan CRP düzeylerindeki azalma ile gösterilmiştir. Akut koroner sendromlarda, akut inflamasyon alevlenmesinin statinler ile erken dönemde kontrolünün, tekrarlayan koroner olayları azalttığı son zamanlarda yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada, iki farklı statin olan atorvastatin ve simvastatin, akut koroner sendromlarda başlanmış ve inflamasyon üzerindeki erken dönem etkileri CRP düzeylerinde sebep oldukları değişiklikler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla her iki ilacın (atorvastatin ve simvastatin) erken dönemde CRP seviyelerinde anlamlı azalmaya yol açtığı, ve anti-inflamatuar etkinlik açısından farklılıkları olmadığı izlenmiştir. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inflammation has an important role in pathophysiology of atherosclerosis. Acute inflammation may cause atherosclerotic plaque rupture that results in acute coronary syndromes. By measuring the decrease in serum CRP levels, it has been proved that statins can control chronic inflammation. It has been supported by recent studies that control of acute inflammation by statins during acute coronary syndromes, will decrease incidence of recurrent coronary events. In this study two different statins, atorvastatin and simvastatin are prescribed during early phase of acute coronary syndromes. Their inflammatory effect is evaluated by measuring the difference between basal and follow-up serum CRP levels. Depending on the results of this study, it can be stated that early statin therapy results in significant decrease in serum CRP levels in the early phase and there is no difference between anti-inflammatory effects of the two statins; atorvastatin and simvastatin. 27