The impact of ESG scores on financial performance and stock prices: A panel data analysis of the energy sector in the US and Europe
ESG skorlarının finansal performans ve hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi: ABD ve Avrupa enerji sektörü üzerine panel veri analizi
  1. Tez No: 946856
  2. Yazar: GİZEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ndeki enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) performanslarının finansal kârlılık ve hisse senedi değerleri üzerindeki etkisini incelemektedir. 2019–2023 yıllarını kapsayan ve 104'ü ABD, 48'i AB menşeli olmak üzere toplam 152 halka açık enerji şirketine ait dengeli panel veri seti kullanılmıştır. Firma kârlılığını temsilen aktif kârlılığı (ROA) ve piyasa değerini temsilen yıl sonu kapanış fiyatı (CP) bağımlı değişken olarak seçilmiştir. Model seçiminde sabit ve rassal etkiler karşılaştırılmış, tanısal testler (Hausman, Breusch–Pagan) uygulanarak uygun model belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ESG puanlarının firma kârlılığı üzerinde hem ABD hem de AB şirket örneklerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve olumlu bir ilişki ortaya koyduğunu göstermektedir. Ancak, ESG'nin hisse senedi fiyatı üzerindeki anlamlı etkisi yalnızca Avrupa örnekleminde gözlemlenmiştir. Bu durum, piyasa aktörlerinin sürdürülebilirlik performansını farklı şekillerde değerlendirdiğini ve bölgesel farklılıkların önem taşıdığını göstermektedir. Çalışmanın bulguları Paydaş Teorisi'ni destekler niteliktedir ve özellikle Avrupa enerji piyasalarında ESG faktörlerinin artan finansal önemine işaret etmektedir. Bu tez, iki büyük ekonomik bölgeyi kapsayan karşılaştırmalı ampirik analiz sunarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how Environmental, Social and Governance (ESG) practices influence the profitability and market valuation of energy firms operating in the United States and the European Union. A balanced panel dataset comprising 152 publicly listed firms—104 from the U.S. and 48 from the EU—was analyzed over the period 2019–2023. The analysis employed two distinct panel data models: the first evaluated Return on Assets (ROA) to represent a firm's operational efficiency, while the second used year-end Closing Price (CP) to approximate market valuation. Fixed and random effects models were selected based on diagnostic tests and robust standard errors were applied to account for cross-sectional dependence. Results indicate that firms with higher ESG scores tend to exhibit significantly stronger profitability (ROA) across both the U.S. and EU samples. However, a significant effect on stock valuation (CP) was observed only in the EU sample, suggesting regional heterogeneity in how markets price sustainability performance. These results support the predictions of Stakeholder Theory and highlight the growing financial relevance of ESG factors in Europe's energy sector. The thesis contributes to the literature by offering one of the first comparative empirical analyses of ESG's financial impact across two major economies using both accounting- and market-based performance indicators.