Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde 32 gebelik haftasının altındaki prematüre bebeklerde morbidite ve mortalitenin değerlendirilmesi
Evaluation of morbidity and mortality in premature babies under 32 weeks in our neonatal intensive care unit
- Tez No: 863135
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda, ünitemizdeki 32 gebelik haftasının altında doğan prematüre bebeklerde 5 yıllık mortalite oranını ve buna etki eden faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne 1 Mayıs 2017 ve 30 Nisan 2022 tarihleri arasında yatışı yapılan 32 gebelik haftasının altındaki 165 bebeğin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Maternal özellikler, hastaların demografik verileri, natal ve postnatal klinik özellikleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 165 hastanın 76'sı kız, 89'u erkekti. Doğum ağırlıkları 320-1670 g arasındaydı. Mortalite oranı %24,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to reveal the 5-year mortality rate and the factors affecting it in premature babies born under 32 weeks of gestation in our unit. Methods: For this study, the files of 165 babies under 32 weeks of gestation who were admitted to our Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Unit between May 2017 and April 2022 were retrospectively examined. Maternal characteristics, patients' demographic data, birth and postpartum clinical characteristics were recorded. Result: Of the 165 patients included in the study, 76 were girls and 89 were boys. Their birth weight was between 320-1670 g. Mortality rate was determined as 24.8%.