Basınç ülseri bulunan hastalarda basınç ülseri evresi ile yeni inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pressure ulcer stage and new inflammatory markers in patients with pressure ulcers
- Tez No: 863137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Basınç ülseri gelişimi ve evreleri ile yeni inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma hastanemizde takipli Ocak 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında takipli, herhangi bir malignitesi ve hematolojik hastalığı olmayan 309 hasta üzerinde yapıldı. Bu çalışma retrospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, basınç ülseri varlığı ve evresi, yeni inflamatuvar belirteçlerden nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), ortalama platelet volümü (MPV) ve bazı kan değerleri incelendi. Çalışmamızda veriler önce normallik testi ile değerlendirildi. Normal dağılmadığı saptanan veriler nonparametrik testler kullanılarak incelendi. İki farklı kategorik veriyi karşılaştırmak için Ki-Kare testi, iki bağımsız değişken için Mann Whitney U testi, ikiden daha fazla bağımsız değişken için Kruskal Wallis testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the relationship between pressure ulcer development and stages and novel inflammatory markers. Materials and Methods: The study was performed on 309 patients without any malignancy and hematologic disease who were followed in our hospital between January 2022 and December 2023. This is a retrospective and cross-sectional study. Sociodemographic characteristics, presence and stage of pressure ulcer, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), mean platelet volume (MPV) and some blood values were analyzed. In our study, the data were first evaluated by normality test. Data found to be non- normally distributed were analyzed using nonparametric tests. Chi-Square test was used to compare two different categorical data, Mann Whitney U test was used for two independent variables and Kruskal Wallis test was used for more than two independent variables.