Akciğer kanseri olan hastalarda PNİ, Sİİ, NLO indekslerinin prognostik önemi
Prognostic importance of PNI, SII, NLO indexes in patients with lung cancer
- Tez No: 863138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Akciğer kanserinde hastalığın evresi, hastanın performans durumu, kilo kaybı ve beslenme durumu gibi birçok parametre, hastalığın prognozunu önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmada, akciğer kanseri tanısıyla evde sağlık birimimize kayıtlı hastalarda hematolojik ve biyokimyasal parametrelerle hesaplanan Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ), Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (Sİİ) ve Nötrofil Lenfosit Oranı'nın (NLO) hastalığın prognozu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2012-2022 yılları arasında bir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evde Sağlık Birimi'ne kayıtlı olan 150 akciğer kanseri tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. PNİ (10 x Albümin g/dL) + (0.005 x Lenfosit 10^3/uL); Sİİ [Platelet 10^3/uL x (Nötrofil 10^3/uL / Lenfosit 10^3/uL)] ve NLO (Nötrofil 10^3/uL / Lenfosit 10^3/uL) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In lung cancer, several parameters such as the stage of the disease, the performance status of the patient, weight loss, and nutritional status significantly influence the prognosis of the disease. In this study, the aim was to investigate the relationship between the Prognostic Nutritional Index (PNI), Systemic Immune Inflammation Index (SII), and Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLO), calculated using hematological and biochemical parameters, and the prognosis of patients registered with our home healthcare unit diagnosed with lung cancer. Materials and Methods: Between 2012 and 2022, 150 patients diagnosed with lung cancer who were registered with a Home Health Unit of a Health Sciences University were included in the study. PNI: (10 x Albumin g/dL) + (0.005 x Lymphocyte 10^3/uL); SII: [Platelet 10^3/uL x (Neutrophil 10^3/uL / Lymphocyte 10^3/uL)] and NLO: (Neutrophil 10^3/uL / Lymphocyte 10^3/uL) were calculated.