Z Kuşağı'nın içine doğduğu dönem 'yeni gösterişçi tüketim kanalı' 'Instagram'
The period in which generation Z generation was born: The newpretentious consumption channel 'Instagram'
  1. Tez No: 863248
  2. Yazar: AYŞE ÇUKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal medya platformu olan Instagram'da gösterişçi tüketimin sergilenme biçimi ve etkilerini saptamaktır. Dijitalleşen dünyamızda birçok sosyal medya platformu olmasına karşın Z Kuşağı'nın içine doğduğu gösterişçi toplumun yansıması olan Instagram'ın seçilmesi araştırma açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu odak görüşmede yer alan, Instagram kullandığı belirlenen, Z Kuşağı'na ait 8 bireyden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla 20 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen odak grup görüşme 105 dakika sürmüştür. Z Kuşağı üyelerinin yeni gösterişçi tüketim kanalı Instagram'a yönelik duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmayı hedefleyen 11 adet soru yer almaktadır. Araştırma sonucunda odak grup görüşmesine katılan 8 katılımcının Instagram paylaşımlarında gösterişçi tüketime yönelik tutumlarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre“H0: Z Kuşağı'nın paylaştığı Instagram içeriklerinde gösterişçi tüketim yoktur”hipotezi kabul edilmiştir. Z Kuşağı'nın Instagram'a yaklaşımı ve paylaştıkları içeriklere yönelik tutum ve davranışlarına yönelik bu araştırmada, bulgulara göre Z Kuşağı'nın Instagram'da marka ve yüksek fiyatlı ürünlere yönelik rasyonel bir tutum içinde olduğu söylenebilir. Z Kuşağı, kendilerini bildikleri andan itibaren kullandıkları Instagram'ı sosyal iletişim aracı olarak kullanmakta ancak Instagram'daki hesaplarının üye olmayanlara açık olmadığı, gerçek hayat ve sanal dünya arasındaki farklılıkları analiz edebilmelerine paralel olarak Instagram'ı gösterişçi tüketim açısından kullanmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to exhibit the conspicuous consumption of Instagram, which is a social media platform, and to determine its effects. Although there are many social media platforms in our digitalized world, choosing Instagram, which is the reflection of the pretentious society that Generation Z was born into, is important for research. The study group of the research consists of Z generation individuals, who took part in the focus interview and consisted of 8 people who were determined to use Instagram. The focus group meeting held on May 20, 2022 to collect data lasted 115 minutes. There are 12 questions that aim to reveal the feelings and thoughts of the members of the Z generation about the new conspicuous consumption channel Instagram. As a result of the research, it was determined that 8 participants who participated in the focus group interview had a low level of attitudes towards conspicuous consumption in their Instagram posts. According to the findings obtained in the research, the hypothesis“H0: There is no conspicuous consumption in the Instagram content shared by the Z generation”was accepted. According to the findings, it can be said that the Z generation has a rational attitude towards brands and high-priced products on Instagram. Generation Z uses Instagram as a social communication tool from the moment they know themselves, but it has been determined that they do not use Instagram in terms of conspicuous consumption, in parallel with the fact that their Instagram accounts are not open to non-members and they can analyze the differences between real life and virtual world.