Orta derecede sensorinöral tip işitme kaybı olan hastalarda işitme cihazı kullanan ile kullanmayanların konuşmayı ayırt etme skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of speech discrimination scores of hearing aid user sandnon-users in patients with modarete sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 863263
  2. Yazar: UBEYD EMRE CANGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada orta derecede sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda işitme cihazı kullanan ile kullanmayanların konuşmayı ayırt etme skorlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar işitme cihazlı ve işitme cihazsız olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İşitme cihazı kullananlarda cinsiyete göre sağ ve sol kulak hava ve kemik yolu saf ses ortalamalarında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan istatistiksel analiz sonucunda erkeklerde sağ ve sol kulak kemik yolu saf ses ortalamasının kadınlardan anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the speech discrimination scores of hearing aid users and non-users in patients with moderate sensorineural hearing loss. The participants were divided into two groups as hearing aid and non-hearing aid users. As a result of the statistical analysis performed to determine whether there was a significant difference in the right and left ear air and bone conduction pure tone averages according to gender in hearing aid users, it was seen that the right and left ear bone conduction pure tone averages were significantly higher in men than in women.