Fen eğitiminde kavram odaklı okuma öğretiminin ortaokul öğrencilerinin kavram öğrenmelerine, sorgulama becerilerine ve okuduğunu anlamalarına etkisi
The effect of concept oriented reading instruction in science education on middle school students' conceptual learning, inquiry skills and reading comprehension
- Tez No: 863264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın temel amacı fen eğitiminde kavram odaklı okuma öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin kavram öğrenmelerine, sorgulama becerilerine ve okuduğunu anlama becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma İstanbul iline bağlı olan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda 7. Sınıfta 2 şubede öğrenim gören toplam 42 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada iç içe gömülü karma desen kullanılmıştır. İç içe gömülü karma desen, karma araştırma yöntemlerinden biridir ve bu desende nicel ve nitel veriler eş zamanlı veya sıralı olarak kullanılır. Bu çalışmada nicel veriler merkeze alınmış ve nitel veriler nicel verileri destekleyici rol oynamıştır. Araştırmanın nicel boyutunda kavram odaklı okuma öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin kavram öğrenmelerine, sorgulama becerilerine ve okuduğunu anlamalarına etkisini belirlemek için öntest-sontest tek gruplu zayıf deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerin kavram odaklı okuma öğretimine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Veri elde etmek için Kavram Öğrenme Testi, Okuduğunu Anlama Testi, Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği, Yarı Yapılandırılmış Görüş formu ve Yapılandırılmış Görüş formu kullanılmıştır. Nicel veriler istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Kavram odaklı okuma öğretiminin ortaokul öğrencilerinin kavram öğrenmelerine, sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarına ve fen içerikli okuduğunu anlama becerilerine olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of concept-focused reading instruction in science education on seventh grade students' concept learning, inquiry skills and reading comprehension skills. The research was conducted with a total of 42 students studying in 2 classes in the 7th grade at a public school affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. A nested embedded mixed design was used in this research. Nested mixed design is one of the mixed research methods, and in this design, quantitative and qualitative data are used simultaneously or sequentially. In this study, quantitative data was taken into the center and qualitative data played a supporting role. In the quantitative dimension of the research, the pretest-posttest single-group weak experimental design method was used to determine the effect of concept oriented reading instruction on seventh grade students' concept learning, inquiry skills and reading comprehension. In the qualitative dimension of the research, interviews were conducted with students to determine their opinions on concept-focused reading instruction. Concept Learning Test, Reading Comprehension Test, Inquiry Learning Skills Perception Scale, Semi-Structured Interview Form and Structured Interview Form were used to obtain data. Quantitative data were analyzed with the statistical tests. Qualitative data were evaluated with content analysis. It has been determined that concept-focused reading instruction has a positive effect on secondary school students' concept learning, their perception of inquiry learning skills and their science reading comprehension skills.