Şermin Yaşar'ın öyküleri üzerine bir inceleme
A study on Şermin Yaşar's stories
  1. Tez No: 863312
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ZENGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YİVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmayla Şermin Yaşar'ın yetişkinler için yazdığı öykülerini yapı ve tema bakımından incelemesi amaçlanmıştır. Oktay Yivli'nin Öykü Nasıl Okunur adlı eseri yöntemi belirlemiştir. Şermin Yaşar'ın öyküleri bu eserin belirttiği yöntem ile Tür, Kompozisyon, Anlatan Ses, Görüş Biçimi, Öykülemenin Yapısı başlıkları altında incelenmiştir. Şermin Yaşar'ın öykülerinde tema olarak bireyi, bireyin aile içindeki durumunu, aşkı, sevgiyi, insanların hayat acemiliklerini, aile içi şiddetli geçimsizliği ele alan Şermin Yaşar'ın bu çerçevede eserler verdiğini görmekteyiz. Şermin Yaşar, öykülerinde olayların ne zaman ne şekilde ilerleyeceğini hesaplanmış gibi kurgular akıcı ve başarılıdır. Önceden hince kurgulanmış öyküler okuyucuyu sonda şaşırtarak okuyucu için oldukça ilgi çekici hale getirilmiştir. Klasik gerçekçi anlatı tarzıyla dikkat çeken anlatımı genel okuyucu kitlenin ilgisini çeker ve endüstriye uygun bir anlatı ile okuyucuyu yakalar. Şermin Yaşar'ın yetişkin düzeyinde yazdığı beş öykü kitabı incelenmiştir. Genel olarak klasik öykü tarzını benimseyen Yaşar, 2000 sonrası Türk edebiyatı temsilcisi olarak yenilikçi eserler vererek katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Şermin Yaşar's stories written for adults were analyzed in terms of structure and theme. Oktay Yivli's work titled How to Read a Story has determined the method. Şermin Yaşar's stories were analyzed under the titles of Genre, Composition, Narrating Voice, Style of Vision, and Structure of Narration with the method specified by this work. We see that Şermin Yaşar, who deals with the individual as a theme in her stories, the situation of the individual in the family, love, love, people's inexperience in life, severe incompatibility within the family, gives works within this framework. Şermin Yaşar is fluent and successful in her stories, as if she has calculated when and how the events will unfold. The stories, which are premeditated in advance, are made quite interesting for the reader by surprising the reader at the end. Her narrative, which attracts attention with its classical realistic narrative style, attracts the attention of the general readership and captures the reader with a narrative suitable for the industry. Five story books written by Şermin Yaşar at the adult level were analyzed. Yaşar, who generally adopts the classical story style, has contributed innovative works as a representative of post-2000 Turkish literature.