Fruktozdan Zengin Beslenen Sıçanlarda Sestrin-AMPK-mTORC1 Yolağının Kardiyak Yeniden Şekillenmedeki Rolü
The role of sestrin-AMPK-mTORC11 pathway on cardiac remodeling in rats fed a high-fructose diet
  1. Tez No: 863325
  2. Yazar: ESRA AKBAŞ TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Stresle uyarılabilen hücre içi proteinler olan sestrinler ile birlikte, AMPK aktivasyonu ve mTORC1 inhibisyonunun kardiyak hipertrofinin azaltılmasında rol oynadığı bildirilmiştir. Ancak fruktozdan zengin beslenmeye (FZB) bağlı kardiyak yeniden şekillenmede, sestrin1/2/3 ekspresyonları ile birlikte AMPK-mTORC1 yolağını araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, FZB'ye bağlı kardiyak yeniden şekillenmede ve ayrıca FZB ile birlikte AMPK aktivatörü metformin uygulanması durumunda, sestrin1/2/3-AMPK-mTORC1 yolağının rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kontrol (K), Metformin (Met), Fruktoz (F), Fruktoz+Metformin (FMet) olarak gruplandırılan erişkin 32 Sprague-Dawley dişi sıçanın, on hafta boyunca ad libitum beslenmesi sağlanırken; K ve Met gruplarına içme suyu, F ve FMet gruplarına 200gr/L dozunda fruktoz solüsyonu verildi. Son iki haftada Met ve FMet gruplarına intraperitoneal metformin (100mg/kg/gün) enjeksiyonu yapıldı. Sol ventrikülde sestrin1/2/3 gen ifadeleri Real-Time PCR ile analiz edildi. Sestrin1/2/3, AMPK, p-AMPK, mTORC1 substratı olan P70S6K ve p-P70S6K protein düzeyleri ticari ELISA kitleri ile belirlendi. Sol ventrikül dokusu histopatolojik olarak incelendi. İstatistiksel analizde, Kruskal-Wallis, Bonferroni düzeltmeli Dunn testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Previous studies have been demonstrated that AMPK activation and mTORC1 inhibition, along with sestrins, which are stress-inducible intracellular proteins, may play reducing role in cardiac hypertrophy. However, no study has been found investigating the AMPK-mTORC1 pathway together with sestrin1/2/3 expressions in fructose-rich diet (FRD)-induced cardiac remodeling. This study aimed to investigate the role of the sestrin1/2/3-AMPK-mTORC1 pathway in FRD-induced cardiac remodeling and also in the case of administration of an AMPK activator metformin, alongside FRD. Material and Methods: Sprague-Dawley female 32 adult rats were grouped as Control (F), Metformin (Met), Fructose (F), Fructose+Metformin (FMet), and fed ad libitum for ten weeks. Drinking water was given to K and Met groups, and 200gr/L fructose solution was given to F and FMet groups. In the last two weeks, intraperitoneal metformin (100mg/kg/day) injection was administered to the Met and FMet groups. Sestrin1/2/3 gene expressions in the left ventricle were analyzed by Real-Time PCR and sestrin1/2/3, AMPK, p-AMPK, P70S6K, which is a substrate of mTORC1, and p-P70S6K protein levels were determined with commercial ELISA kits. Left ventricular tissue was examined histopathologically. In statistical analysis, Kruskal-Wallis and Dunn test with Bonferroni correction were used.