The Complex Relationship Between Capitalism, Medicine and the Media: Function of Corporate Websites in the Commodification of Health
Kapitalizm, Tıp ve Medya Arasındaki Karmaşık İlişki: Sağlığın Metalaşmasında Kurumsal Websitelerinin İşlevi
- Tez No: 863326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN TAŞBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Neoliberal politikaların etkisiyle sağlık hizmetlerinin metalaşması sürecinde sağlık iletişimi önemli bir araç olarak öne çıkmıştır. Bu süreçte, sağlık ve hastalık kavramları sermaye birikimine hizmet eden araçlara dönüşmüş, iletişim kanalları da bu değişimde belirleyici rol oynamıştır. Kitle iletişim araçları, sağlık hizmetlerinin pazarlanmasında ve toplumun sağlıkla ilgili algılarının şekillendirilmesinde etkili olmuştur. Özellikle internet tabanlı iletişim platformları, sağlık hizmeti sunan kuruluşların hedef kitlelere ulaşma ve ürünlerini pazarlama konusunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren tüp bebek kliniklerinin web siteleri Çok Modlu Eleştirel Söylem Analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş ve sağlık iletişiminin sağlık alanında yaşanan metalaşma sürecindeki etkileri araştırılmıştır. Analiz sonuçları, iletişim pratiklerinin sınıf temelli eşitsizlikleri derinleştirdiğini ve sağlık hizmetlerinin ticarileştirilmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bu pratiklerin bireysel çözümleri teşvik ettiği ve toplumsal sorunlara yeterince odaklanmadığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, sağlık iletişimi alanında eleştirel bir bakış açısının önemi vurgulanmıştır. Analiz, sağlık hizmetlerinin ticarileştirilmesinin toplum sağlığına olumsuz etkileri olduğunu ve bu konuda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, sağlık iletişiminin, ana akım iletişim anlayışından ve halkla ilişkiler paradigmasından bağımsız bir varoluşunun tartışılması gerekmektedir. Bu çalışma, sağlık iletişimi alanında daha kapsamlı araştırmalara zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Health communication has emerged as a significant instrument during the process of the commodification of the health care services under the influence of the neoliberal policies. In this process, the concepts of health and disease have been transformed into instruments that serve accumulation of capital and the communication channels also played a determining role in this transformation. Instruments of mass communication have been influential in the marketing of the health-care services and shaping the society's perceptions related to health. Especially, the internet-based communication platforms are widely used by the health care providers to reach their target audiences and market their products. In this study, the websites of IVF clinics operating in the Turkish Republic of Northern Cyprus were examined using the Multimodal Critical Discourse Analysis method, and the effects of health communication on the commodification process in the field of health were investigated. The analysis results have revealed that the communication practices deepened class-based inequalities and contributed to commercialization of the health care services. It has been also identified that such practices encourage individual solutions and do not sufficiently focus on social problems. In this context, importance of a critical perspective in the field of health communication has been emphasized. The analysis showed that commercialization of the health care services has negative impacts on social health, and more comprehensive research is needed in this field. In this context, there is a need to discuss the existence of health communication independent of the mainstream communication approach and the public relations paradigm. This study aims to lay the ground for more comprehensive research in the field of health communication.